Gunvor стъпва на българския енергиен пазар

26.09.2012 | 08:44
по статията работи: Теодора Пенева
Компанията, собственост на руския милиардер Генадий Тимченко, е подала молба за 20-годишен лиценз за работа у нас
По този начин изглеждат обезопасените стълбове.
По този начин изглеждат обезопасените стълбове.
Снимка: Inews.bg

Търгуващата с енергоносители кипърска компания Gunvor, която е собственост на руския милиардер Генадий Тимченко, планира да се върне към търговията с електричество. Фирмата възнамерява да започне с пазарите в България, предаде БГНЕС, позовавайки се на информация на руското икономическо издание „Ведомости”.

Представител на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е съобщила пред руската медия, че вчера (25 септември 2012 г.) Комисията е одобрила предварително молбата на базираната в Женева, Швейцария, компания Gunvor International B.V. за предоставянето на лиценз за продажбата на електричество у нас.

"Започнахме процедура за издаване на лиценз. На 2 октомври ще има закрито заседание на комисията, където планираме да приключим тази процедура", е обяснил представителят на ДКЕВР.

Gunvor е подала молба за 20-годишен лиценз за работа на българския енергиен пазар, е потвърдил представителят на Тимченко Антон Куревин. Отказан е коментар от представител на фирмата. Компанията е описала своя опит в търговията с електроенергия, предоставила е финансови отчети, потвърждаващи стабилното й положение, и плановете за очакваните търговски обеми през следващите четири години. "Той не разкри подробностите, само отбеляза, че Gunvor диверсифицира своя портфейл и развива направления, свързани с търговията с други суровини, освен петрол и петролни продукти", продължава изданието.

Куревин не е разкрил къде и от кого компанията възнамерява да купува енергия. Той не е посочил и потенциалните потребители.

От своя страна старши анализаторът на ФК "Откритие" Сергей Бейден е отбелязал, че България е страна с енергиен излишък, притежаваща резервни мощности от 1,8 ГВт /26% от общия обем на установени мощности в страната. По тази причина би изглеждало странно да се внася енергия там.

Вероятно, Gunvor е решила да изнася български ток в изпитващата дефицит Турция, където потреблението ще расте ежегодно със 7% през следващите пет години, е предположил Бейден. Възможна е и търговията вътре в страната: макар че цените на електроенергията в България да са ниски (0,083 евро за населението, 0,065 евро за индустрията, срещу, например, 0,243 евро и 0,165 евро съответно в Германия), цената на произведената енергия също е ниска (например, цената на 1 киловатчас от работещата в България АЕЦ "Козлодуй" е 0,022 цента), е обяснил анализаторът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...