Аштън разводни предложението си за структурата на EEAS

26.03.2010 | 14:31
по статията работи: econ.bg
В последните няколко месеца баронеса Аштън така и не успя да се справи и да изглади различните гледни точки за структурата и правомощията на новата Европейска дипломатическа служба
Аштън разводни предложението си за структурата на EEAS

 

В опит да убеди Европейската комисия да се съгласи с плановете й за структуриране на новата Европейска дипломатическа служба (EEAS), европейският външен министър Катрин Аштън беше принудена да направи странен компромис по отношение на политиката за развитие на ЕС, предаде EUobserver.

В последните няколко месеца баронеса Аштън така и не успя да се справи и да изглади различните гледни точки за структурата и правомощията на EEAS. Европейският външен министър обяви седмица по-рано от очакваното окончателните предложение за EEAS. Основна точка на разделение е политиката за развитие на ЕС. Предложението за нея сега е следното – Аштън и командваната от нея дипломатическа служба ще контролират разпределението на бюджета за развитие, а ЕК ще надзирава изпълнението на политиката. С други думи – европейският външен министър ще определя политиката, а ЕК ще я прилага.

Дотук добре – но размиването на частта относно решенията по политиката на развитието хвърля сянка върху авторитета на EEAS. Съгласно предложението на Аштън, съгласувано с ЕК, решенията за политиката на развитие ще се изготвят заедно от EEAS и EK „под директното ръководство” на Андрис Пиебалгс, европейския комисар по развитие. Подобно решение беше пробутано и за политиката на добросъседство на ЕС.

Според ЕП тази част от предложението е „рецепта за несъгласуваност”, а не както Аштън твърди – за съгласуваност. Евродепутатите още не са забравили отхвърлянето на предложението им за намаляване на правомощията на генералния секретар на EEAS и се отнасят скептично към желанията на Аштън.

За да влезе официално в сила, предложението на европейския външен министър за структуриране на EEAS трябва да бъде одобрено от Съвета на министрите. ЕП също има де факто вето, защото е необходимо неговото съгласие по отношение на финансовите насоки и персонала на службата т.е. дали да позволи „национални” дипломати да бъдат част от EEAS.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 14.05   1027 г. – Анри I е коронясан за крал на Франция. 1610 г. – Анри IV е убит и на трона застава 9-годишният му син Луи XIII. 1643 г. – Четиригодишният Луи...