БНБ се закани, че няма да отвори Корпоративна търговска банка (КТБ), ако не се появят инвеститори, които да предложат 6 млрд. лв. Парите може и да не се използват, но първоначално трябва да са налични, за да са сигурни всички вложители, че ако си искат парите, ще ги получат, твърдят източници от централната банка, цитирани от в. „Преса“.
От БНБ смятали, че ако парите не се намерят, депозантите щели да се чудят за кого ще стигнат средствата, щяла да се предизвика паника и да се извият опашки. Така щяла да възникне нова криза и да се наложи КТБ отново да бъде поставена под специален надзор. Накрая щяло да се окаже, че фалитът е неизбежен, коментирали източниците.
Преди дни стана ясно, че интерес към оздравяване на банката проявява фонд от Виена, а от БНБ съобщиха, че ще се обърнат към основните акционери в КТБ - „Бромак“ (50,66% дял) и Оманският фонд (30%).
Според бившия подуправител на БНБ Емилия Миланова оздравяването на КТБ трябва да стане много скоро. До 15-20 септември Виенският фонд трябва да проведе срещи с ръководството на БНБ. Според нея инвеститорите можело да налеят 2 млрд. лв. в КТБ. Освен това Фондът за гарантиране на влоговете може да помогне с още 500-700 млн. лв., които да бъдат предоставени под формата на заем, уточни Миланова. Така банката щяла да има свеж ресурс, за да отвори врати. Парите няма да стигнат, ако всички депозанти решат да теглят. Според Миланова голяма част от тях ще се откажат да развалят договорите си, ако имат сигурност, че трезорът ще се съживи и ще работи нормално.
Казусът с Корпоративна търговска банка е бил сред темите, които БНБ е обсъждала с експерти от Европейската комисия и Европейската централна банка, които бяха на посещение у нас. Обсъждано е още макрорамката, дефлацията в страната и ефектът от напрежението между Украйна и Русия. От вторник до вчера емисарите от Брюксел и ЕЦБ бяха в София, за да се срещнат с правителството и централната банка.
Делегацията беше тук по покана на финансовия министър Румен Порожанов, като целта е да се запознае на място с икономическите ни проблеми. Източници на „Преса“ обясниха, че срещата не е извънредна и при смяната на всяко правителство хора на Брюксел идват у нас.