Балцерович: Запазете гъвкавостта на пазара на труда

05.11.2010 | 12:58
по статията работи:
Според бившия финансов министър на Полша ако хората живеят повече, те трябва да работят повече
Балцерович: Запазете гъвкавостта на пазара на труда

България има доста гъвкав пазар на труда и трябва да го запази по този начин. Това каза пред участниците в кръгла маса на тема "Световната финансова криза: възникване и изводи" проф. Лешек Балцерович, бивш вицепремиер и министър на финансите на Полша. Дискусията е организирана от Дипломатическия институт към министъра на външните работи на България, Института за икономическа политика и посолството на Полша у нас.

По думите на Балцерович е необходимо страната ни да внимава и при кредитирането: Най-пострадалите от кризата държави не са невинни, те са създали предпоставки за кредитен бум, който е една от причините държавите да бъдат засегнати от кризата.

Повечето от държавите в Европа имат прекалени големи фискални разходи и могат да вземат мерки като увеличаване на възрастта за пенсиониране, посочи експертът.

По думите му сред страните, които могат да увеличат пенсионната възраст, са България и Полша, което ще им помогне. Той добави, че ако хората живеят повече, те трябва да работят повече. Това ще помогне за решаване на проблемите на публичните финанси и в същото време ще се увеличи работната сила. Това е т.нар. win-win стратегия - от която се печели два пъти.

Ако страни като България и Полша имат по-ниска възраст за пенсиониране, те могат да я увеличат. В Холандия не могат да го направят, защото там хората се пенсионират на 65 г. Ние трябва да премахнем и дискриминацията на слабия мъжки пол. Ние живеем по-малко, тогава защо жените трябва да се пенсионират по-рано?, попита Балцерович, цитиран от Dariknews.bg.

 Корените, не само на тази криза, се дължат на грешни публични интервенции, включително субсидиране на частния банков сектор, каза професорът. Според него за тази криза вина имат не само банките, но и поведението на публичните институции.

Рискът от грешки на публичния сектор не е елиминиран, посочи той, но отбеляза, че вече всички са съгласни, че големи банки и предприятия не трябва да бъдат спасявани за в бъдеще, предаде БТА.

Балцерович коментира, че корените на настоящата глобална криза са в грешните публични интервенции. Един от най-добрите примери е спасяването на големите конгломерати - например "Лемон Брадърс". Проф. Балцерович заяви, че настоящата криза започнала в САЩ и решенията, които вземат в Америка, повлияват целия свят. Грешките на САЩ обаче не се плащат от самите американци, а от останалия свят, допълни финансистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...