Близо 60% от законите приети без кворум

25.06.2009 | 15:19
по статията работи:
859 решения на депутатите през този мандат са приети без отчитане на регистрацията им, според проект
Близо 60% от законите приети без кворум

58,52% от приетите в 40-то Народно събрание закони са гласувани без кворум в пленарната зала. Това заяви доц. Лилия Методиева днес, отчитайки резултатите от проекта "Граждански контрол над парламентаризма", който тя и студенти от Софийския университет изпълняват, предаде БГНЕС.

Те са преровили над 100 000 страници документи, за да стигнат до извода, че 859 решения на депутатите през този мандат са приети без отчитане на регистрацията им. 34 пъти са били приемани решения с по-малко от 61 депутати в пленарната зала. По време на 11-та сесия на НС от януари до Великден тази година 64,8% от законите са приети без кворум. По време на 12-та сесия от Великден до сега приетите закони без кворум са 84,83%, сочат данните от изследването.

Колективът е работил върху сайт, на който са качени адресите на всички депутати, министри, евродепутати, еврокомисари, кмета на София, президента и вицепрезидента и трима председатели на агенции. Целта е да се създадат навици на управляващите да отговарят на запитванията на младите хора и студентите в страната. Резултатът е, че твърде малка част от тях са дали отговор на поставените им от студентите въпроси.

Доц. Методиева смята, че е крайно време тежките въпроси за гласуването в НС без кворум и за гласуването с чужди карти да бъдат поставени пред българския съд, а ако трябва и в Страсбург. Като граждански пример от свое име, тя е подала искова молба до Софийския районен съд, в която оспорва поправките в закона за местните данъци и такси, приет без кворум от депутатите. Законът е приет с около 60 гласа в пленарната зала, а всичките 20 гласувания по него са в нарушение на Конституцията, съобщи тя. Исковата молба е срещу Народното събрание, представлявано от Георги Пирински, и засяга закона, с който данъчните оценки на имотите ни се повишиха с 50%, както и данък сгради и данък смет.

Съдът обаче върнал исковата молба и постановил, че ищцата няма правен интерес, за да установи нарушението. Доц. Методиева е обжалвала решението и според нея то е показателно, че в нашата страна има правен вакуум, тъй като трудно можем да защитим интересите си, когато възникне спор. По нейно мнение, проблемът с гласуванията в НС е трудно решим засега, тъй като за всеки закон се получава грант, а депутатите, които го готвят, бързат да усвоят парите и недоглеждат текстовете.

Доц.Методиева е изумена, че има депутати от този парламент, които нямат нито едно изказване досега, и въпреки това отново са в листите на политическите партии за изборите за 41-то НС. Според нея е потресаващо, че Ахмед Доган, който дори не ходи на работа в парламента, си позволява отново да раздава политически оценки. Тя е убедена, че е крайно време да бъде приет и закон за българските депутати, който да регламентира точно техните задължения.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...