Бракът е отживелица, смята всеки втори от младите у нас

21.03.2011 | 08:17
по статията работи:
Едва 10% от българите са на мнение, че семейството не трябва да се разваля, независимо в какви отношения са членовете му
Бракът е отживелица, смята всеки втори от младите у нас

Две трети от пълнолетното население у нас държи на институцията на брака, само 19% смятат, че той е отживелица. Данните са от специално национално-представително проучване, проведено от „Галъп интернешънъл” по поръчка на вестник „Класа”, посветено на семейството. Въпреки това, налице е ново поколение българи, за които съжителството без брак е по-скоро нормалното и желано състояние на нещата, отколкото сключването на брак.

41% от българите, между 18 – 25-годишна възраст, са на мнение, че за създаването на семейство и устойчиви отношения между хората не е нужен нито подпис, нито граждански или църковен ритуал.

Зависимостта между нагласите към брака и възрастта на респондентите е ясно забележима. Поддръжниците на брака сред най-младите са над два пъти по-малко, отколкото сред пълнолетното население като цяло – 30% спрямо 64%. За сметка на това, цели 80% от българите над 55 години са категорично на мнение, че сключването на брак е важна стъпка, за да има семейство.

Въпреки относително скептичното отношение на най-младите българи към брака като институция, почти 90% от младите между 18 и 25 години (също колкото и сред целокупното население над 18 години) са на мнение, че пълноценното семейство се състои от мъж, жена и дете – т.е. детето да има и баща и майка. В този смисъл, макар и да не отдават сериозна важност на брачното свидетелство, дори и най-младите категоризират като изключително важно наличието на двама родители, които да полагат грижи за децата. Едва 3% от анкетираните смятат, че децата могат да бъдат щастливи и пълноценно гледани и в семейство само с единия родител (майка или баща/.

За съжаление наличието на двама родители не е достатъчно условие семейството да е щастливо. Много често отношенията между партньорите в семейството са обтегнати и изпълнени със скандали и разправии, а нерядко дори със семейно насилие. Психолозите отдавна са доказали, че такъв вид семейни отношения сериозно вредят на емоционалното и психологическото развитие на децата. Общественото мнение в страната смята същото.

Цели 60% от анкетираните българи подкрепят тезата, че ако родителите в едно семейство не се разбират и за тях самите и за децата им е по-добре да се разделят, за да не вредят със скандалите си и на своя живот, и на този на децата. Едва 10% от българите са на мнение, че семейството не трябва да се разваля, независимо в какви отношения са членовете му.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...