Вземането на такса за предсрочно погасяване на кредит може да става само за първата година

31.01.2014 | 20:13
по статията работи: Елица Елефтерова
Това предвиждат част от промените в Закона за потребителския кредит
Вземането на такса за предсрочно погасяване на кредит може да става само за първата година

Събирането на такса за предсрочно погасяване на ипотечен кредит да става само за първата година, предвиждат внесените промени в Закона за потребителския кредит. Това заяви зам. - председателят на Комисията по икономическа политика и туризъм Румен Гечев пред “Нова телевизия”.

По думите му "наказателната" лихва в момента е около 5%, а след промените ще е около 1% и тъй като банките ще се конкурират е възможно дори бъде по-ниска.

Гечев обясни, че, ако човек е плащал 12 месеца ипотечния си кредит, той е абсолютно свободен да го рефинансира от друга банка, ако лихвата е по-ниска по новите правила.

Освен това променливата част на лихвите ще се определя от пазара, а не от банките, стана ясно от думите му. Това няма да оскъпи лихвите, заради формирането на плаващите лихви.

Когато човек отива и подписва договор с банка, има избор дали лихвата да бъде фиксирана или плаваща. "Това не касае фиксираната, тя е въпрос на договорки между банката и клиентите. Плаващата лихва има две части - променлива част, която вече ще се определя от чисто пазарни условия, а не от управителния съвет на банката", категоричен бе Гечев.

Тази лихва ,според него, ще зависи от пазарните индекси - LIBOR на лондонската борса, EURIBOR в еврозоната, СОФИБОР в България или комбинация от тях. "Даваме възможност да се включи и показател, който се публикува само от БНБ и НСИ, каквито показатели включват банки в Европа, както и инфлацията", поясни той.

Според Гечев банките няма да могат едностранно да променят лихвата и клиентите да научават това постфактум. Според него е постигнат баланс на интересите на кредитодателите и кредитополучателите.

В проектозакона е предвидено и банките да се задължават да предложат възможност на кредитополучателите на ипотечен кредит да изберат между две възможности - с висока или ниска лихва. При едната, когато човек подписва договор с банката за ипотечен кредит и избере висока лихва, започва да изплаща и след години изпадне в несъстоятелност и не може да плаща, банката взима жилището му, но няма да плаща повече задължение към банката.

Втория вариант е този, в който човек избира по-малка лихва, но при невъзможност да плаща се взима жилището и той продължава да изплаща разликата от цената, на която банката го е продала. Според Гечев тези два варианта са в хармония с последната директива на ЕС за усъвършенстване на банковото законодателство, касаещо потребителския кредит.

 

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...