Вложители в Корпоративна търговска банка (КТБ) отново ще излязат на протест пред сградата на Българската народна банка (БНБ) в София. Те ще настояват за отваряне на поставената под специален надзор финансова институция. Протести ще има и в Пловдив, Варна, Бъргас, Русе, Сливен и Плевен.
Вложители споделят мнението, че кризата в КТБ е измислена. „Трябва да се отвори тази банка и да обслужва хората. Това протакане във времето е пагубно за всички“, коментира Маргарита Георгиева, която също има блокирани депозити в банката.
„Разумният изход е банката да се отвори веднага и хората да имат достъп до личните си средства по всяко време, когато поискат, а не когато им се каже“, коментира от своя страна Валентина Грозданова.
Според вложителите идеята на финансовият министър Румен Порожанов да се осигури достъп до определена сума от депозитите „е абсурдна“.
Адвокатът Владимир Скочев посочи, че са предприети действия за сезиране на Европейската комисия относно случващото се с КТБ. Той обясни, че има две подадени жалби. „Надяваме се ЕК да покаже съществен мониторинг около случващото се в КТБ, защото има много въпроси, на които няма отговор“, коментира той в ефира на Нова телевизия.
Адвокатът обясни, че все още няма отговор на въпроса защо след като ЕК одобри отпускането на държавни средства за банките и КТБ отговаря на изискванията, тя е изключена от държавната помощ.
Вчера (31 август) стана ясно, че президентът Росен Плевнелиев е изключил КТБ от плана за държавна подкрепа на банките. Това стана ясно от изказването на държавния глава в Брюскел. Той заяви, че КТБ е „специален случай“ и добави, че„няма друга българска банка, която да е като КТБ“. Заради това и се налага казусът с КТБ, който е „различен и специален“, да се разглежда отделно, смята президентът.
Преди дни пък служебният финансов министър Румен Порожанов заяви, че вложителите в банката могат да получат достъп до 500-1000 лв. от парите си и това може да стане още през септември. Този план обаче не се хареса на вложителите, според които тази мярка не решава проблема.