Kоментарът на БСП, че България може да загуби евросредства, е неоснователен и навява мисълта, че страната ни може при сегашното управление да загуби средства от европейския бюджет. Това стана ясно от думите на бившия министър по усвояване на фондовете от ЕС и депутат от ГЕРБ Томислав Дончев по време на пресконференция в централата на ГЕРБ, предаде iNews.bg.
Преди дни Илияна Йотова коментира, че България е на последно място по усвояване на евросредства, както и че ще загубим 51 млн. евро в земеделието заради управлението на Бойко Борисов. Подобно изявление направи и правосъдният министър Зинаида Златанова. Същевременно според доклад на Европейската комисия (ЕК) България една от страните членки, може да загубят част от предвидените за тях европейски средства, ако не ускорят усвояването им.
Според него има вариант сегашното правителство да се опита да договори извършването на социални плащания, които предизборно е обещала, с пари от неизпълнени проекти.
България е в топ три по подготовка за следващия програмен период, допълни Дончев, като се позова на същата констатация, направена от еврокомисаря по регионалното развитие Йоханес Хан. Дончев обясни, че схемите на плащания са 80% евросредства и 20% държавни доплащания. По думите му точно от тези 20% може да се извършат въпросните социални плащания.
Неоснователни са обвиненията, че страната не е подготвила годишните си цели за усвояването на средствата от европейския бюджет. Според Дончев трябва да се плащат по 10 млн. лв. всекидневно, за да вървят плащанията по план. Не може към средата на годината да се правят генерални заключения, че ще изгубим евросредства, коментира Дончев.
По думите му целият ресурс е договорен. Нямаме спрени програми и не бива системата да се зарежда с негативизъм.
Относно коментарите за подготовката ни в следващия програмен период, Дончев беше категоричен, че подобни коментари са смущаващи на фона на свършеното. България вече има подготвен национален план за развитие – България 2020, както и договорът за партньорство с ЕК.
Освен това страната е готова авансово и с различни оперативни програми, например ОПРР е договорена 98%. Готови са също и финансовият модел за разпределение на средства, както и моделът за макроикономически анализи – СИБИЛА.