Да излъжеш банкомат е детска игра 27

29.07.2013 | 11:15
по статията работи: Ралица Стоянова
Измамници източват банкомати по нова, проста схема
Да излъжеш банкомат е детска игра

Нова схема за измама с дебитни карти използват хора, за да забогатяват на гърба на банки. За разлика от скимиращите устройсва, тази схема е съвсем елементарна. 

Клиентът отива на банкомата и нарежда максималното разрешено за деня теглене на 400 лева. Когато парите се подадат от диспенсъра (отвора), измамникът дърпа всички банкноти, но задължително оставя една вътре. При това положение АТМ устройството отчита, че сумата е забравена вътре и не е реализирана трансакция, тъй като не може да провери дали банкнотите са една или повече, пише в. "Монитор".

Софтуерът на банката е отчел, че парите са излезли от сметката, но от банкомата е пристигнало съобщение, че не са получени от картодържателя, затова той отива още същия ден в някои от клоновете и пуска жалба, че парите са му останали вътре. При това положение банката е принудена да му ги върне обратно по сметката.

Дори да се направи ревизия на банкомата, каквато е практиката в повечето банки, и да се види, че там липсват забравени пари, не може да се докаже умисъл в действията на картодържателя и сумата се връща. След това схемата се повтаря до момента, в който от банката не блокират картата заради съмнителни трансакции.

За да изкарват повече пари, мошениците си вадели по две карти на свое име и вкарвали в тях 400 лева. След това започвали да теглят по описаната схема. Преди картата им да бъде спряна, те успявали да откраднат няколко хиляди лева, обясняват служители от потърпевши клонове на банки. Засега има констатирани 5-6 такива случая с банкоматите само на една банка.

„Схемата е нова за България, но не е нова в световен мащаб. Преди около 6 години се появи във Великобритания Там решиха проблема, като поставиха камери дори на отворите за подаване на пари”, коментират експерти по киберсигурност. Интересен факт е, че у нас схемата се прилага от хора от Кюстендилския регион. Предполага се, че един е научил начина и е разказал на останалите. Възможно е също "уменията" да са придобити зад граница. 

Поради малкото поставени камери около банкоматите в България, на записите се виждало единствено облеклото на извършителите, но не и лицата. Самите измамници не отричали, че са теглили пари, но казвали, че нямат нищо общо със схемата.

„От анализите на престъпленията с карти става ясно, че престъпниците много добре познават устройството и начина на работа на банкоматите. Възможно е бивши служители, отговарящи за поддръжката, да помагат на бандитите”, допускат още експерти.

Един от вариантите за спиране на измамата е монтиране на повече камери или дори слагане на видеоочи на отвора за парите, които да снимат под ъгъл така, че да не записват ПИН кода, когато се въвежда от ползвателите на АТМ устройството.

Оцени статията:
3.64/28
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

21  Asparuh Teofilov 16.08.2013 | 19:39
Ах колко сте КУХИИИИИИ....това да не е мандра бе калъфи!!!! Хайде ходете и го излъжете така!!! "ЖУРНАЛИСТА" ПИСАЛ ТАЗИ ИЗМИШЛЬОТИНА Е КУХ КАТО ХРАЛУПА!!!
22  Русева Илиана 17.08.2013 | 23:56
В края на краищата всеки има глава на раменете си,за да разбере, че това е пълна тъпотия! Въпрос на избор е: да бъдеш ли честен или не; да си играеш ли със закона или не; нормален ли си да разбереш провокацията на този материал или не....
23  Veselina Marinova 19.08.2013 | 16:52
пълна тъпотия е за мен има камери и как за 2сек 6те дръпна парите и да оставя една банкнота вътре
24  Veselina Marinova 19.08.2013 | 16:55
ебаси тъпата схема хахахах ония в банката трева ли пасат
25  Чичо Иво 23.08.2013 | 13:42
Схемата беше съвсем друга, но от около 6-7 години не е актуална. Банкоматите са свързани с банките, но системата БОРИКА изпраща сведенията за транзакциите на определен период от време. Ако изтеглищ парите от банкомата и отидеш в банката, спокойно можеш да си дръпнеш паричките още веднъж. Но прекалено много хора се светнаха и както става винаги .!.
26  Danny Halachev 29.09.2013 | 20:09
Напротив не е така. Не може да се излъже банкомат толкова лесно. Той ви дава цялата сума и сигнализира докато не вземете парите и не затворите и продължава да го прави това докато не се вземат всички пари. Ако ги оставите и отидете в банката, за да кажете че банкомата ви е излъгал, те ще проверят и ще видят че не е дал никакви грешки. Когато се върнете прецакани и ядосани ще установите, че някой ви е взел 50-те лева и вие вместо да си тръгнете със 400 си тръгвате с 350, защото докато сте в банката някой ви е откраднал останалата 50-тачка в отвора. И се гневите че някой ви е излъгал, че може да излъжете банката.
27  Ivan Todorov 30.10.2013 | 07:28
Ако не си вземеш парите които ти подава банкомата, транзакция не се отчита. Така че никакво ходене няма до банката. тази схема е ставала едно време и то ако вземеш повече от една банкнота от пачката банкомата се усеща, понеже датчиците за натиск са много чувствителни. Реално теглиш 400, дърпаш примерно 20 с дна пинсета и оставяш другите да се приберат обратно в банкомата. Така пак имаш 400 в сметката си и 20 в тебе. този номер не става обаче защото и в България поне от 10 години насам има камери и звукозаписващи устройства по банкоматите.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...