Има опасност динята, българско производство, да изчезне от родните пазари. Причина за това са градушките от последните месеци от една страна и ниските цени на вносните плодове и зеленчуци, които подбиват покупателната стойност на родната продукция.
По българските сергии масово се предлагат дини от Гърция, дори и една част от тях да имат етикети, че са произведени в Любимец. Това се случва, понеже южните ни съседи могат да си позволят по-ниски цени заради тамошните по-високи субсидии за земеделските производители, коментират родните търговци.
От друга страна лошото време и градушките тази година са нанесли непоправими щети върху реколтата.
„От 30 декара намалих на 7. До преди 5-6 години бяха добри цените, доволни бяхме, обаче тази година е жив зян”, оплакват се земеделските производители от село Любимец.
Ниските изкупни цени не са единствената тревога на фермерите. Климатичните промени са унищожили огромна част от производството. Това, което се е запазило, е с ниски показатели за качество.
Това се оказва, че производителите в Гърция избиват разходите си от субсидиите и всички приходи идват като печалба. Българските земеделци вече са се примирили с това, въпреки че до миналата година протестираха. И макар да са наясно, че няма как да стане, искат държавата да вземе мерки.
Очаква се всеки момент българските дини да започнат да изместват вносните по пазарите на дребно. Но въпреки че на едро струват едва 15 стотинки, на дребно те ще се продават над 50.
Търговия на борсата все пак има, но е за сметка на по-ниската цена, която обрича производителите на безпаричие. Затова и се очаква догодина площите с бостани да са още по-малко, опасяват се фермерите.