ЕК прогнозира продължаващ икономически растеж в България и ЕС

05.05.2014 | 14:56
по статията работи: Елица Елефтерова
Очакваната безработица в България през 2015 г. е 12,5%
ЕК прогнозира продължаващ икономически растеж в България и ЕС
Снимка: Sxc.hu

Прогнозата на Европейската комисия от пролетта е възстановяването на икономиката в Европейския съюз да продължи, след като успя да излезе от рецесията преди година, съобщават от комисията. 

Очакванията са през 2014 г. растежът на реалния БВП да достигне 1,6 % в ЕС и 1,2 % в еврозоната и да продължи да нараства и през 2015 г., като достигне съответно 2% и 1,7 %. Прогнозата за България предвижда растеж на БВП от 1,7% за 2014 г. и 2% за 2015 г.

 

Постепенно повишаване на икономическия растеж

Очаква се търсенето на вътрешния пазар да се превърне в основен двигател на растежа за прогнозния период. Разходите на потребителите постепенно ще подпомогнат растежа, тъй като реалните доходи нарастват заради по-ниската инфлация и стабилизирането на пазара на труда.

Активизирането на инвестициите, например в областта на оборудването и строителството, ще продължат да подпомагат растежа. Ролята на нетния износ се очаква да намалее през прогнозния период.

Такова постепенно засилване на икономическия растеж е било характерно и за предишни възстановявания след сериозна финансова криза. Макар условията за получаване на финансиране като цяло да са благоприятни, продължават да се наблюдават значителни разлики между отделните държави членки и между дружествата с различен размер, се посочва в прогнозата.

 

През 2013 г. условията на пазара на труда са започнали да се подобряват. Ето защо може да се очаква, че ще бъдат създадени повече работни места, а безработицата ще продължи да спада - до 10,1% в ЕС и 11,4% в еврозоната през 2015 г. Очакваната безработица в България през 2015 г. е 12,5%.

Очаква се инфлацията да остане ниска, както в ЕС (1% през 2014 г., 1,5% през 2015 г.), така и в еврозоната (0,8% и 1,2%).

 

Най-големият риск за перспективите за растеж са нова евентуална загуба на доверието поради застой на реформите. Освен това се усеща нарастване на усещането за несигурност относно условията отвън. От друга страна обаче предприемането на още смели структурни реформи може да доведе до по-бързо от предвиденото възстановяване.

Макар настоящите ценови тенденции да отразяват както външните фактори, така и извършващите се в момента процеси на корекция, твърде дълъг период на ниска инфлация също може да крие рискове. Постепенно увеличаващото се възстановяване обаче, което е все по-широкообхватно, ще намали тези рискове.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 10.05   1525 г. – По силата на договор от Чамаси, Аграфа (днешен южен Пинд) се сдобива с автономен статут. 1553 г. – От Лондон потегля морска експедиция на бъдещата...