Експерти: Падане на валутния борд искат хора, търсещи печалбите от хаоса

26.06.2009 | 16:46
по статията работи: econ.bg
Ставката по ДДС трябва да остане единна, категоричен е бившият финансов министър Стоян Александров
Експерти: Падане на валутния борд искат хора, търсещи печалбите от хаоса

Имаме информация за намаляване на валутните резерви и на покритието. Това обяви Рачо Петров, председател на гражданско сдружение ГЛАС, по време на Националния експертен икономически форум и дискусията за стабилността на валутния борд, инвестициите и фиска у нас.

Ако бордът се махне, само за ден финансовата ни система ще се срине, категоричен беше финансистът.

Към неговото мнение се присъедини и банкерът Стоян Александров. Според него всички, които настояват за „финансова свобода", всъщност се надяват на огромните печалби, до които могат да се доберат в хаоса. „Сега не е моментът да дискутираме борд или не борд", уточни той.

Няма държава, влязла в еврозоната с валутен борд, коментираха още експертите. Това обаче не означава, че не можем да бъдем първата, категоричен беше Александров.

„И в момента депозитите в евро в банките надхвърлят депозитите в левове, така че и бизнесът, и хората са готови за еврозоната", изтъкна още Александров.

Той допълни, че не вижда причина в България да не бъде въведено еврото като паралелна разчетна единица. Няма пречка от страна на ЕС, става въпрос за въвеждането на един софтуер.

По време на дискусията стана ясно още, че 4 банки у нас са на ръба на колапса, но кои са те не беше уточнено.

АЕЦ „Белене" не е инвестиция, която ни е необходима. Правителството ще трябва да извади повече от 4 млрд. долара, а централата няма да бъде на българите, коментира Рачо Петров. Печалбите ще отидат в джобовете на определен кръг от хора, а българските граждани ще загубят 4 млрд., допълни той.

По отношение на данък добавена стойност, Стоян Александров защити решението за единна ставка. Диференцираната ставка няма да донесе никакви ползи, тъй като социална политика се прави с политика на доходите и политика на разходите от бюджета. По-нисък ДДС за лекарствата ще предизвика и производителите на хранителните добавки, например, да поискат по-нисък данък, смята бившият министър на финансите в правителството на Любен Беров. „Нямаме и данъчен потенциал за въвеждане на диференцирани ставки".

Той предложи ускорено връщане на данъка за големите компании с добра репутация. Новите компании просто няма как да получат бързо възстановяване на ДДС.

По време на дискусията се появи и предложение за създаване на Граждански експертен съвет.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...