Заемите до 400 лв. занапред ще попадат под защита на Закона за потребителския кредит. Тази позитивна мярка се очаква с влизането в сила от 23 юли на законовите промени, които ще направят бързите кредити по-бавни, по-недостъпни и по-скъпи.
Очакваният резултат от тази промяна е в две посоки. От една страна, клиентите ще получават стандартен европейски формуляр с цялата информация за всички разходи и други условия по кредита., а от друга - рекордните наказателни неустойки при просрочие ще се свият до размера на законната лихва. В момента огромните сметки към фирмите за бързи пари се трупат тъкмо от таксите за просрочие, а не от редовната лихва, коментират представители на бранша.
Основната промяна, според новите правила е, че годишният процент на разходите, който най-просто може да се определи стойността на всички разноски, които потребителят заплаща по кредита, ще получи таван от 50%. Освен това, компаниите от бранша ще прилагат и по-рестриктивни мерки в подбора на клиентите си. Според кредитните компании, промените в Закона за потребителския кредит са непазарна мярка, която ще наруши баланса в бранша.
При бързите кредити годишният процент на разходите може да достигне до трицифрени стойности. Според фирмите от бранша, това е напълно оправдано, заради големите разноски по отпускането на заемите. От 23 юли годишният процент на разходите ще бъде ограничен до 50%.
“Означава, че цената на един ресурс не може да бъде повече, отколкото е казал законодателят. Това означава, че ако пазарът е определил, че един хляб струва 2 лева, законодателят казва, че този хляб не може да струва повече от 50 стотинки, да кажем. Ако пазарът определя една цена като такава, защо законодателят трябва да се намесва така грубо и да променя правилата”, коментира Здравко Иванов от Асоциация за отговорно небанково кредитиране пред БНТ.
Според фирмите от бранша, този лимит няма да доведе до по-евтини кредити, а само до трудности за потребителя. Промените могат да бъдат и предпоставка за процъфтяването на незаконни практики.
“Един продукт ще бъде заместен с друг. След 23, ако няма хляб по магазините, хората, според вас, ще престанат да ядат хляб ли? Не. Те ще търсят хляб. И ще го намерят там, където го има. А ще го има единствено на черния пазар и тогава мутрите ще се развихрят. Тъй като те са единствените, които ще предлагат хляб”, каза Иванов.
Търсенето на бързите заеми в сегашния им вид е огромно, а над половината от потребителите взимат втори и следващ кредит. Въпреки това гражданите приемат със смесени чувства промените в бързите кредити, коментират от бранша.
Същевременно интересът към бързите кредити е огромен. Само за период от 7 години 8 от компаниите в бранша са отпуснали заеми на близо милион и половина българи.
С влизането на новите текстове в сила таксите за просрочие няма да могат да надвишават 10% плюс основния лихвен процент на годишна база. Това означава, че еднодневното закъснение на заем от 150 лв. би струвало около 5 ст. Безлихвените бързи кредити обаче ще изчезнат от пазара.