Защо Естония, Полша и Чехия са по-богати от нас?

22.11.2011 | 14:27
по статията работи: Петя Бързилска
Причината според Георги Ангелов се крие в навреме проведените в тези страни пенсионни реформи. Пред Econ.bg икономистът заяви, че у нас трябва да се намери решение, което да спре ранното пенсиониране между 45 и 55 години на големи групи от населението
Защо Естония, Полша и Чехия са по-богати от нас?

"Реформите в пенсионната система не са достатъчни". Това заяви старши икономистът на Институт "Отворено общество" Георги Ангелов специално за Econ.bg.

Според Ангелов вдигането на пенсионната възраст с една година е само малка стъпка в правилната посока. Увеличението обаче не представлява цялостна реформа.

"Заради синдикатите това беше отложено с десетилетия, но не може да отлагаш реформи с десетилетия и да твърдиш, че всичко е наред. Те трябва да се случват сега", каза Ангелов.

Икономистът защити тезата, че реформи в пенсионната система е трябвало да има много по-рано. В началото на 90-те години, когато страни като Естония, Полша и Чехия са провели реформи, в България не е предприемано нищо в тази насока. Според Ангелов това е причината тези страни в момента да са и по-богати от нашата държава.

"Реформите в пенсионната система не са достатъчни. Очевидно имаме застаряване и демографски проблеми. Има дефицити в пенсионната система, които са огромни. Само вдигането на пенсионната възраст няма да помогне", каза експертът.

Ангелов посочи, че има много вратички, които позволяват на големи групи от хора да се пенсионират по-рано, между 45 и 55 години. По този начин се губят хора в работоспособна възраст. От друга страна така и увеличаването с една година губи значението си.

"Вместо да пълнят системата, те всъщност вземат от нея. Това е наистина голям проблем и разбира се намира най-голяма съпротива, например от МВР и Министерството на отбраната", коментира икономистът пред Econ.bg.

Стъпка към ограничаване на ранното пенсиониране на тези групи е вдигането на пенсионната възраст с 2 години. Според Ангелов обаче само това няма да е достатъчно. Икономистът смята, че трябва да се помисли какво друго може да се направи в тази насока, за да се премахне ранното излизане от пазара на труда. Според него друго решение е увеличаване на осигурителната вноска.

"Не може да се пенсионираш рано, освен ако не си внесъл пари. Или се премахва ранното пенсиониране изцяло, или се увеличава съответната осигурителна вноска до такава, която да стане много по-висока. Или трябва да се даде избор между двете", заяви икономистът.

"Хора, които могат да работят, се пенсионират. При положение, че не се реши този проблем в момента, и сегашната реформа ще се провали. След няколко години пак ще се чудим къде е проблемът", смята Ангелов.

Припомняме ви, правителството предлага от следващата година пенсионната възраст да бъде увеличена с една година, както за мъжете, така за жените. Решението трябва да влезе в сила от 1 януари 2012 г. Промяната ще засегне около 15 хил. души. Синдикатите се противопоставят на тази идея. Заради нея те обявиха, че напускат Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) и че ще организират протестен митинг на 30 ноември.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...