Извънредните противоепидемични мерки ще останат в сила до 31 януари

17.12.2020 | 10:20
по статията работи: econ.bg
„Не е достатъчно българите да са излекувани. Аз искам те да са здрави”, заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов на редовния брифинг на здравните власти
Извънредните противоепидемични мерки ще останат в сила до 31 януари
Снимка: под лиценза на creative commons

Извънредните противоепидемични мерки ще останат в сила до 31 януари 2021 г. Това стана ясно, след като Националният оперативен щаб представи предложенията си пред премиера Бойко Борисов.

Здравните власти настояват затворени да останат нощните заведения, ресторантите, моловете, спортните зали, казината. Забранени до 31 януари да бъдат и конференциите, и конгресите, искат още здравният министър и Националният оперативен щаб.

Врати отварят детските градини и яслите, а децата от 1-ви до 4-ти клас ще се върнат на училище след 4 януари.

Ще работят и местата за хранене в хотелите, но само за гости и при спазването на вечерен час.

„Не е достатъчно българите да са излекувани. Аз искам те да са здрави”, заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов на редовния брифинг на здравните власти.

„Ако ме питате дали сме доволни от данните за заболеваемостта, отговорът ми е категорично не. Искам българските граждани да са здрави”, заяви доц. Ангел Кунчев.

"Да, има сериозен оптимизъм в случващото се, но той е недостатъчен, особено по отношение на смъртността. Затова трябваше да предложим тези мерки на правителството. Въпреки тежкия дебат, свързан със сериозни икономически последици и за бизнеса, и за децата, трябваше да предложим удължаване на мерките до 31 януари. Ние от Националния оперативен щаб винаги сме споделяли философията, че трябва да има по-малко заболели и по-малко загинали, за да може по-голям брой живи и здрави българи да дочакат ваксините. Те вече са на пазара, те са на път към България и трябва да сме по-мотивирани, за да спрем тази агония – в здравните заведения, в училищата, в психиката на българските граждани. Призовавам всички да се ваксинират. Призовавам всички лекари да се информират, за да бъдат компетентни и да разясняват на пациентите си ползите от ваксинацията", коментира председателят на Щаба ген. Венцислав Мутафчийски.

Образователният министър Красимир Вълчев увери, че връщането на част от децата в училище ще бъде съпроводено със задължителното спазване на всички мерки. Родителите ще могат да задържат децата си вкъщи като подадат заявление за обучение в електронна среда. "Дейностите по интереси могат да се отложат, за да няма събиране на различни класове", каза още Вълчев.

"Ще остане възможността отделни училища да преминат на онлайн обучение, ако в дадения регион заболеваемостта се повиши отново", обяви Вълчев.

Социалният министър Деница Сачева добави, че мярката за компенсации на хората от затворените бизнеси, която е в размер на 24 лева на ден, ще действа до 31 януари.

"Вече имаме подадени над 4 хиляди заявления от работодатели за повече от 19 хиляди служители". Плащания ще се ивършат в дните до Коледа и по празниците", допълни Сачева.

Тя каза, че повече от 32 хиляди родители на деца в онлайн обучение са подали заявления за получаване на целевата помощ. По мярката ще може да се кандидатства и през януари.

"Имаме достатъчно пари за тази и следващата година. За цял месец те ще получат една мининимална работна заплата, съответно пропорционално за всяка седмица, в която детето е било на дистанционно обучение", поясни Сачева. 

До момента са изплатени около 20 млн. лв. на родители, на които се е наложило да наемат детегледачки.

„Трябва да сме бързи и гъвкави в мерките, в подпомагането на бизнеса и на хората, в осигуряването на лекарствата, ваксините, тъй като пандемията в цял свят се усложнява, а броят на починалите за съжаление продължава да е висок“, заяви премиерът Борисов в началото на съвещанието преди брифинга, съобщиха от правителствената пресслужба. Премиерът отбеляза, че въпреки че броят на заболелите у нас е доста по-нисък, а броят на оздравелите надхвърля заразените, страната ни е на 14-о място в Европа по заболеваемост. „Винаги сме си поставяли животът и здравето на хората на първо място, затова продължаваме да действаме по тези мерки“, категоричен бе премиерът Борисов.

В рамките на работното съвещание министърът на образованието и науката Красимир Вълчев изтъкна, че при малките ученици прякото педагогическо взаимодействие е най-важно и отбеляза важността на връщането в класните стаи на децата от 1 до 4 клас. Вълчев посочи още, че с приети промени в Закона за училищното и предучилищното образование се позволява родителите, които се притесняват, да могат да задържат децата си на обучение в електронна среда като за целта подадат заявление. „Лятото обсъждахме много варианти, но този се оказа най-удачният. Благодарение на това, че имаме работещ парламент, осигурихме тази възможност“, каза още министър Вълчев.

Премиерът Борисов акцентира, че с промените в противоепидемичните мерки, които ще действат до 31 януари 2021 г., се отчитат аргументите на експертите и се действа в интерес малките ученици да получат адекватно обучение в условията на пандемията, разчитайки на педагогическия надзор и обучението с учител, който да ги напътства.

В рамките на работното съвещание при премиера Борисов здравният министър Костадин Ангелов докладва актуалните данни за заболеваемостта от COVID-19 у нас. „Отбелязва се съвсем лек спад на заболеваемостта и на процента положителни тестове. Смъртността обаче продължава да е висока, вчера живота си са загубили 191 български граждани, а заетостта на болничните легла продължава да е висока. Именно затова предлагаме удължаването на противоепидемичните мерки до 31 януари“, категоричен бе Ангелов.

Премиерът Борисов каза още, че пандемията от COVID-19 доведе до нечувана финансова икономическа криза и води страните към банкрут. Някои от тях вече са с минус 15% дефицити. „Няма държава, която да има достатъчен буфер. На този етап ние сме осигурили над милиард и сто милиона лева в подкрепа за микро-, малките и средните предприятия“, добави министър-председателят Борисов.

Министърът на икономиката Лъчезар Борисов заяви, че от понеделник ще бъде отворена платформата, през която бизнесът може да кандидатства за подкрепа по мерките, разработени съвместно с НАП. Същевременно, след като вече има нотификация от Европейската комисия, веднага след Нова година ще има възможност да стартира и мярката в помощ на т.нар. „големи малки предприятия“ с оборот над 500 000 лева. Министърът на икономиката заяви още, че съвместно с главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев ще проведат разговори с големите търговски вериги за по-стриктно спазване на противоепидемичните мерки. „Предвид факта, че ограничителни мерки ще има и през януари, ние сме взели предвид авансово тази възможност – тоест с минимум административни усилия фирмите ще могат да кандидатстват и получават подкрепа за който и да е период, в който те са били затворени“, изтъкна вицепремиерът Томислав Дончев. Той беше категоричен, че има достатъчно средства, осигурени дори за месец януари.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...