Как се борим с дискриминацията към жените?

24.07.2013 | 14:50
по статията работи: Ралица Стоянова
Правителството готви Закон за равенството между половете
Как се борим с дискриминацията към жените?
Снимка: Thinkstock/Guliver

Правителството прие План за действие за изпълнение на заключителните препоръки  към България, отправени от Комитета на ООН за премахване на дискриминацията по отношение на жените (CEDAW).

Препоръките са във връзка със състоялия се на 12 юли 2012 г. в Ню Йорк преглед на консолидирания IV-VII периодичен доклад на България за изпълнението на задълженията на страната по Конвенцията на ООН за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените. 

Заключителните препоръки към България са свързани със спазването на правата на жените и равнопоставеността между половете в различни области - образование, заетост, здравеопазване, икономическа и социална подкрепа, участие в политическия и обществения живот, насилие, трафик на хора, стереотипи и дискриминационни практики, временни специални мерки, жени в неравностойно положение, правна рамка за равенство, механизъм за подаване на жалби, национален механизъм за постигане на напредъка на жените, брак и семейни отношения и др.

Проектът на Плана за действие е  изготвен от Междуведомствена работна група, в която участват представители на всички министерства, агенции, обществени органи, социални партньори, неправителствени организации.

В съответствие с препоръките са предвидени мерки като: изготвяне на проект на Закон за равенство  между половете; дейности за преодоляване на стереотипи по пол и дискриминационни практики; тематични изследвания и анализи; законодателни промени за укрепване защитата и подкрепата на жертви на трафик и насилие, основаващо се на пола; обучения за повишаване на капацитета на магистрати, разследващи полицаи, педагози и социални работници; дейности за насърчаване участието на жените в различни сфери на обществения живот; разяснителни и информационни дейности, включително сред жените от групи в неравностойно положение; популяризиране на Конвенцията и др.

Постигнатият напредък по изпълнението на Плана ще бъде представен в междинния доклад през 2014 г. и окончателния доклад през 2016 г., когато България трябва да внесе следващия периодичен доклад по прилагането на Конвенцията.

Реализирането на Плана за действие ще подпомогне изпълнението на ангажиментите на България по Конвенцията на ООН за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените, като допринесе за по-добрата защита на правата на жените в различни области и реално насърчи равнопоставеността между половете.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...