Какво да правим, ако не знаем за кого да гласуваме?

30.06.2009 | 16:11
по статията работи:
Разкриват 259 секции в чужбина за парламентарните избори
Какво да правим, ако не знаем за кого да гласуваме?

"Българите трябва да покажат, че не гласуват не защото нямат мнение, а защото нито една управленска програма не заслужава гласа им. Това може да стане само ако негласуващите излязат до урните и изразят вота си, дори с празна или недействителна бюлетина". Това е част от обръщението на инициативната група "Гласувай на инат" към българските избиратели няколко дни преди парламентарните избори, съобщи Dariknews.bg.

"Ако не можете да изберете за кого да гласувате, просто оставете бюлетината празна, зачертана или скъсана. Ако все пак намирате за безсмислено да пускате недействителна бюлетина, можете да използвате наличието на изборна бариера", обясни професор Михаил Константинов, член на инициативната група "Гласувай на инат".

"Партии, които имат гласове под бариерата, не участват в парламента, а съответно тези гласове не произвеждат мандати. Гласуването за малка партия може да означава някоя друга партия, ако бариерата се клати, да я потопите", каза още проф. Константинов. Според него неполитическият вот и купените гласове олекват, ако на изборите повечето хора гласуват по съвест.

"От началото на прехода българите не са били свидетели на толкова подмолна предизборна кампания с ясен стремеж да се намали избирателната активност", коментира политологът Петър-Емил Митев

До изтичането на законовия срок (14 юни 2009 г.) за получаване на информация за броя на заявилите желание да гласуват в чужбина на изборите за народни представители на 5 юли 2009 г. български граждани, в Министерството на външните работи сa получени списъци с над 57 хил. имена на избиратели, подали заявления за гласуване в чужбина.

Образувани 259 секции в 58 държави, от които 123 са в Турция, където заявления са подали над 44 000 гласоподаватели, 16 са секциите в Испания при подадени 2091 заявления, 15 в САЩ при 1642 заявления, 10 в Германия при 1387 заявления, 6 в Кипър при 990 заявления, 6 във Франция при 726 заявления, 4 в Белгия при 1132 заявления, отчитат от министерството.

"Броят на секциите зависи от подадените заявки от българските граждани, живеещи в чужбина. Ако има недоволни от създалата се ситуация, в следващото Народно събрание да променят закона", заяви днес за БНР говорителят на Външно министерство Драговест Горанов, цитиран от БГНЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 08.05   1559 г. – В Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква. 1794 г. – По време на Якобинска диктатура, за...