Качеството на живота в България се влошава

05.10.2009 | 10:34
по статията работи:
Индексът на човешкото развитие на ПРООН нарежда страната ни на 61 място в света. Лидер в класацията е Норвегия
Качеството на живота в България се влошава

Качеството на човешкото развитие в България се влошава. Това става ясно от публикувания днес Индекс на човешкото развитие (ИЧР), който е неотменна част от Глобалния доклад за развитието на човека, изготвян от Програмата за развитие на ООН (ПРООН).

Според класацията България се нарежда на 61-во място. Тазгодишният Индекс на човешкото развитие е изчислен за 182 държави и територии, което е най-широкообхватното изследване досега. Класацията се базира на най-новите налични данни за 2007 г, събрани от ООН и други международни организации.

Между 2000 г. и 2007 г. стойността на индекса на България се е изкачвал с 0.65% годишно - от 0.803 на 0.840. В миналогодишната класация, в която участваха 179 страни, България беше на 56-то място със стойност на индекса от 0.834.

В настоящия доклад класацията по ИЧР се води от Норвегия, която две години беше сменила традиционно първото си място с Исландия. Сега Исландия е преотстъпила второто място на Австралия и в настоящия доклад е на трето място сред 38-те държави с най-висок индекс на човешко развитие. Следват Канада, Ирландия, Холандия, Швеция, Франция, Швейцария, Япония. Чешката република и Словения също са в групата страни с най-високи нива на развитие, съответно на 36-о и 29-о място.

В групата на страни с висока степен на човешко развитие, където България влезе през през 2005 г., по-напред в класацията са Бахрейн, Естония, Полша, Словакия, Унгария, Хърватия, Литва, Латвия. Две места след България е Румъния, а Турция е на 79-то място.

На последните пет места в актуализирания индекс на човешко развитие са: Мали (178), Централно-африканската република (179), Сиера Леоне (180), Афганистан (181) и Нигер (182) на последно място със стойност на индекса 0.340.

Индексът се обявява като част от Глобалния доклад за човешкото развитие 2009 г. на Програмата за развитие на ООН (ПРООН), озаглавен „Преодоляване на бариерите: човешката мобилност и развитието". Официалното му представяне e днес сутринта в Бангкок.

Изследването констатира, че почти един милиард, или всеки седми човек в света, е мигрант. Повечето мигранти не пресичат национални граници, а се движат в пределите на своите страни. В глобален мащаб 740 милиона са вътрешните мигранти, което е почти четворно повече от международните мигранти.

Сред международните мигранти, по-малко от 30 процента се придвижват от развиващи се към развити страни. Например, само три процента от африканците живеят извън родната си страна. Съединените щати са домакин на близо 40 милиона международни мигранти - повече от всяка друга държава, въпреки че като дял от общото население Катар е с най-голям брой имигранти - повече от 4 от всеки 5 души са имигранти.

По данни на доклада емигриралите от България са 10.5%, като 68.3% са се преместили в Азия. За сравнение, процентът на емигрантите от страните от Централна и Източна Европа е 9.5, като 69,9% от тях са поели към Европа. Имигрантите в България са 104 100, което представлява 1.3% от общото население на страната, изтъква докладът.

През 2007 г. в България са изпратени 2.086 милиарда долара като финансови преводи към семействата на емигрантите. Средните суми от преводите на глава от населението за България са 273 долара, сравнено със средните 114 долара на човек за Централна и Източна Европа и ОНД.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...