Бургаската болница ще прави списъци с пациенти, чакащи за планови операции. Това е една от мерките, предприети от ръководството след подписания анекс със Здравната каса за месец август. Съгласно договореното, Касата отпуска на болницата 847 982 лв. за клинични пътеки. Това е с близо 470 000 лева по-малко от сумата, която средно е постъпвала в болницата от Касата, съобщи изпълнителният директор на МБАЛ-Бургас д-р Стефан Станчев.
"Делегираният бюджет на болницата за август е 858 782 лв., от които 10 800 са за ендопротезиране на големите стави. Сумата по клинични пътеки е 847 982 лв. Това налага ограничаване на нашата дейност като държавно лечебно заведение в рамките на спешността.
Пуснати са заповеди към всички клинични звена на МБАЛ-Бургас за безотказно обслужване на всички спешни пациенти, тяхното хоспитализиране и лечение. Плановите пациенти ще бъдат записвани в списъци на чакащи и те ще бъдат обслужвани според съответните възможности на болницата в следващите месеци", обясни доц. Станчев и добави, че това не е новост в болничната практика.
Болниците в Европа отдавна работят с листи за чакащи, в Англия например за ендопротезиране на големи стави се чака близо 2 години и половина. Пациентът се записва и от болницата му се обаждат, когато са готови да го приемат.
Пациентите на бургаската болница, които не са приети по спешност, а са планирали операция, сега също ще се наложи да чакат. Другият вариант е да отидат в частна клиника и да си платят, или да предприемат по-леката мярка - да си доплатят по тарифите на болницата, ако искат да се оперират веднага, макар здравословното им състояние да позволява да се изчака. Това е по-безболезнен вариант, тъй като в частните клиники се плаща повече, посочи доц. Станчев.
Намаляването на плановите операции ще се отрази най-вече на отделенията по хирургия, неврохирургия, ортопедия, неврология, където плановостта е сериозна.
Въпреки намалените средства за месец август, делегираният бюджет няма да се отрази нито на звената - няма да се закриват отделения, нито на персонала, нито на заплатите, успокои доц. Станчев и помоли за разбиране контрагентите на болницата, на които тя няма да може да плати заради орязаните суми.
"Хроничното ограничаване бюджета на болниците води до увеличаване на задълженията - както на здравната каса към нас, така и нашите задължения към фирмите-доставчици - медикаменти, консумативи и всички видове външни услуги. Моля всички наши партньори да ни извинят за ситуацията, в която сме изпаднали и искрено се надявам, че те ще проявят още малко търпение, за да можем да излезем с чест от създадената ситуация. Приет е погасителен план, който за съжаление при дадените обстоятелства ние няма да можем да изпълним напълно. Всички болници от този тип освен всичко друго, изпълняват и социални функции - т.е. при нас постъпват за лечение много лица, които са здравно неосигурени, пациенти без здравен статус, на които ние не можем да откажем лечение", обясни той.
Доц. Станчев прогнозира, че свиването на бюджетите за другите лечебни заведения може да доведе до увеличаване на потока към пациенти към МБАЛ-Бургас, тъй като тя извършва 47% от здравната дейност в Бургаски регион.