На този етап никой в България не може да каже какво ще е поскъпването на хляба. Това съобщи пред Агенция "Фокус" председателят на УС на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Мариана Кукушева. Едва в понеделник, когато ще се проведе Консултативният съвет по зърното в земеделското министерство, ще са ясни официалните данни за зърнената реколта и евентуално каква ще е цената на хляба.
Членовете на федерацията в момента все още задържат цената на хляба. Обаче само за часове брашното вчера от 520 лв. до вечерта скочи на 615 лв. за тон. Колко ресурси може да има един хлебопроизводител да работи със стара цена и да не коригира цената на хляба?, попита Кукушева.
По думите й цената на хляба следва цената на борсовите стоки, които се влагат в него - а именно зърното и брашното. В момента в световен план цената на зърното лавинообразно върви нагоре поради две причини. Първо - защото има по-малко засети площи в световен план, второ защото има лоши атмосферни условия също в световен план.
Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България предлага държавата да въведе забрана за износ на хлебна пшеница: Ние предлагаме държавата да се намеси, както го е правила преди да станем членове на Европейския съюз, и да спре износа на хлебна пшеница с идеята тя да бъде употребена за производството на насъщния в България, каза Кукушева.
В момента България разполага с Държавен резерв с пшеница от миналата реколта, която е била с много добри показатели. По този повод председателят на УС на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България предложи част от резерва да бъде освободена сега, а не към момента, когато традиоцонно се случва това.
Междувременно министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов и заместник-министър Светлана Боянова се срещнаха днес с представители на националната асоциация на зърнопроизводителите.
Участниците в срещата взаимно са се информирали за хода на жътвената кампания 2010 и за складовите наличности и тенденции на пазара на зърно, като са стигнали до консенсус, че в момента не бива да се спекулира с цените и зърнените наличности в страната.
В Общия европейски пазар не може да се говори за криза, потвърдили са страните. Има достатъчно пшеница за нуждите на България. За осигуряване на изхранването на населението е нужно 1,1 млн. тона хлебно зърно, за фураж - 800 000 тона и около 240 000 тона за осигуряване на семена за следващата реколта.
Цените на пшеницата не зависят пряко от международните пазари, но се влияят силно от тенденциите в тях, и формирането на цената на хляба у нас по утвърдена практика става при спазването по веригата зърно:брашно:хляб на съотношението 1:2:4, така както това е договорено между членовете на организациите в сектора, представени в Консултативния съвет по зърно още през 2000 година е било посочено по време на срещата, предаде МЗХ.