НАП ще събира глоби, наложени в държави-членки на ЕС

02.12.2009 | 11:31
по статията работи:
Събраните глоби остават в полза на българската държава
НАП ще събира глоби, наложени в държави-членки на ЕС

Решения на съдилища или административни органи в държава-член на Европейския съюз за налагане на финансови санкции вече ще може да се изпълняват в България. Процедурата е регламентирана в проект на закон за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции. Той беше одобрен по време на днешното правителствено заседание, съобщи правителствената информационна служба.

С него се уреждат условията и реда, при които българските съдилища признават или не искания за конфискация или отнемане, постановени от съдилищата във всяка държава-член на Европейския съюз, както и решенията за налагане на финансови санкции, издадени в страните от Общността. Разписан е и редът, по който българските съдилища и Националната агенция по приходите могат да изпращат за изпълнение решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции до компетентните органи на другите държави от ЕС.

Решенията за конфискация или отнемане и за налагане на финансови санкции ще се признават от българските съдилища при условие, че имуществото, предмет на решението, се намира на територията на България, или лицето, срещу което е постановено решението, притежава имущество, получава доходи или има местоживеене или обичайно пребиваване (а за юридическо лице - седалище, адрес на управление или адрес за кореспонденция) на територията на страната ни.

Компетентен орган за изпълнение на признатите от български съд актове е Националната агенция по приходите. Тя ще събира наложените в ЕС финансови санкции (минималният им праг е от 70 евро), включително за нарушаване на правилата на движение. Събраните глоби остават в полза на българската държава и разпореждането с тях се извършва съобразно българското законодателство. Допуска се договарянето на други варианти, особено в случаите на обезщетяване на пострадал от престъпление. Сега действащата у нас нормативна уредба не предвижда възможност за събиране в България на наложени в ЕС финансови санкции.

Процедурата по конфискацията или отнемането е уредена в НПК, но новите текстове, които транспонират две рамкови решения на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи", я опростяват и намаляват формализма. Съгласно евроразпоредбите се предвижда паричната сума, получена от изпълнението на решението в България, да остане в държавата ни, ако е по-малка или равна на 10 000 евро. Ако надхвърля тази сума - половината от нея се превежда на издаващата държава. Предвиден е и вариант имуществото да бъде прехвърлено на издаващата държава. В случаите, когато България е издаваща държава, начинът на разпореждане с предмета на решението за конфискация или отнемане се уговаря с изпълняващата държава.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...