НЕК и "Росатом" подписаха меморандум за АЕЦ "Белене"

30.11.2010 | 21:00
по статията работи:
Цената на централата няма да надвиши 6.298 млрд. евро
НЕК и "Росатом" подписаха меморандум за АЕЦ "Белене"

От мястото на събитието: Апостол Апостолов, Econ.bg

България и Русия на този етап остават основните играчи по проекта за изграждането на втората ни атомна централа в Белене. Въпреки това, днес стана ясно, че в него ще се включат още две компании - финландската "Фортом корпорейшън" и френската "Алтран техноложи".

Днес партньорите подписаха няколко меморандума за разбирателство и сътрудничество по учредяването на проектна компания за изграждане на АЕЦ "Белене".

Документите бяха подписани между Националната електрическа компания (НЕК), руската "Росатом" и представителите на двете западноевропейски компании.

На този етап договореното процентно участие в компанията има следния вид: НЕК има мажоритарен дял от 51%, "Алтран" - 1%, "Фортом" - 1% (с възможност делът й да се увеличи до 25%). Останалото дялово участие е за "Росатом".

Проектната компания трябва да заработи официално до 4 месеца, а след още 6 месеца участниците в мемoрандума трябва да са заявили и конкретните ангажименти по проекта, заяви след подписването шефът на НЕК Красимир Първанов.

Представителите на "Алтран" изказаха задоволство, че участват в проекта и заявиха, че ще предоставят експертни знания и опит в областта на ядрената сигурност.

Шефът на "Росатом" Сергей Кириенко заяви, че ако всичко се следва стриктно по подписания меморандум, през октомври 2016 година ще бъде налят първият бетон в централата.

Освен това Кириенко заяви, че цената на "Белене" няма да надвиши 6.298 млрд. евро, което е записано и в меморандумите.

По-рано днес той пое ангажимент, когато се определи окончателната цена на проекта, тя да не бъде променяна. Тогава обаче той отказа да посочи конкретна цифра. Това стана ясно след срещата му с премиера Бойко Борисов в следобедните часове. Тя продължи около 45 минути.

При подписването на договора за АЕЦ "Белене" през 2006 г. беше допусната грешка, като не бе определен точният инфлационен индекс, каза Кириенко, цитиран от Дарик радио.

Руската страна предложи да участва в проектната компания с 40-45%, а българската държава да има мажоритарно участие, но да участват и чужди инвеститори с малък процент. Консултанти, наети от компанията, трябва да определят твърдата цена на централата, която да е приемлива за чуждите фирми инвеститори, чийто процент участие в централата постепенно ще се увеличи.

По думите на Кириенко цената на тока от централата ще е пазарна. Той заяви, че централата ще бъде рентабилна и ще се изплати за 20 години при нормален срок от 25 години за други централи.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...