Цените на петрола спаднаха до 11-годишно дъно
Цените на петрола се сринаха с повече от 4% до най-ниската си стойност за последните 11 години, като бенчмарковите сортове брент и американски лек петрол поевтиняха до под 35 долара за барел. Брент се търгува при цена от 34,98 долара за барел, а американският лек петрол – срещу 34,86 долара за барел.
Сред основните причини за спада на цените е конфликтът между Саудитска Арабия и Иран – два от най-големите производители в ОПЕК, което допълнително намалява възможността петролният картел да редуцира производството през настоящата година. Конфликтът между двете държави избухна след като Саудитска Арабия екзекутира шиитски проповедник.
Индустриалната активност в еврозоната нарасна до най-високата си стойност за последните 4 години
Икономиката в еврозоната завърши 2015 г. с изненадващо позитивни новини, сочат данни на агенцията за финансови анализи Markit.Индексът на мениджърските поръчки (PMI),изчисляван от агенцията, за четвъртото тримесечие достига до най-високата си стойност за последните 4 години и половина, след като през декември нарасна до 54,3 пункта спрямо 54,2 пункта през ноември. Така индексът отчита покачване на производството в 19-те икономики от валутния съюз за 30-ти пореден месец.Индексът на бизнес активността се е задържал на нивото си от ноември, задържайки се на 54,2 пункта.
Къде греши вицепремиерът Дончев за икономическия растеж
„Българската икономика има потенциал да се развива по-бързо, отколкото бяха първоначалните очаквания“, коментира вицепремиерът Томислав Дончев. В това си изказване той е напълно прав. Икономиките не се развиват във вакуум, в който има предварително зададени лимити на темпа, с който те могат да нарастват, а той зависи и от външни фактори. Така например ако някои инвестират изведнъж милиарди евро в България, през тази година икономиката ще нарасне повече, отколкото се е смятало, че е нейният „потенциал“.
И докато той е прав относно възможностите на българската икономика да се развива, вицепремиерът греши в представите си как точно се случва това. По думите му: „Това, което трябва да се събуди, е вътрешното потребление“. Ще разгледаме този възгледпо-дейтално.
Технологичните стартъпи набират рекордна капитализация във ВеликобританияВсе по-голямата популяризацията на P2Pкредитирането и паричните трансфери онлайн помогна на британските технологични стартъпи да наберат венчър капитали на обща стойност 3,6 милиарда щатски долара, сочат данните от проучване, проведено от компанията London & Partners.В категорията „технологични“ фирми попадат „интернет компаниите, производителите на компютърен хардуер и услуги, създателите на софтуер, както и мобилните и телекомуникационните компании“.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) започва извънредна проверка на финансовото състояние на "Овергаз Мрежи" АД. Ще бъде проверено и изпълнението на дейностите, за които компанията има лиценз, съобщиха от регулатора.
Комисията посочват, че ще продължат да следят въпроса с доставките на природен газ за крайните потребители на частната компания. От КЕВР посочват още, че са били информирани за постигната договореност между държавната „Булгаргаз“ и частната „Овергаз“, след като от началото на годината руската „Газпром експорт“ спря доставките за частното дружество.
Най-търсени специалности сред висшистите през тази година ще са работещите в сферата на информационни и комуникационни технологии, финансисти, математици, физици и преподаватели. Това показват данните на Агенция по заетостта. Очаква се през 2016 година да бъдат разкрити 143 765 работни места. 13,5% от предприятията смятат да наемат нови служители през тази година.
Проучването е част от националния план по заетостта. Той е с бюджет 73 млн. лв. Очакванията са, че с тях 21 000 безработни ще започнат работа по програми, които се субсидират от държавата. Други 11 000 души ще се обучават. Приоритетно ще се назначават младежи (до 29 години), хора в предпенсионна възраст и с увреждания, трайно безработни.