Очакват с над 28% по-малко инвестиции в промишлеността догодина

14.11.2014 | 14:43
по статията работи: Десислава Маданска
Около 38% от предприятията не планират разходи за придобиване на дълготрайни активи
Очакват с над 28% по-малко инвестиции в промишлеността догодина
Снимка: Thinkstock/Guliver

Обемът на инвестициите в промишлеността през 2015 г. ще са с над 28% по-малко в сравнение 2014 г. Това става ясно от инвестиционната бизнес анкета на Националния статистически институт, проведена сред промишлените предприятия.

Данните показват, че около 38% от предприятията не планират разходи за придобиване на дълготрайни активи през следващата година.

В структурата по основни производствени групировки енергетичните и свързаните с водата отрасли отново са с най-голям относителен дял - 42.0%, а след тях са отраслите, произвеждащи стоки за междинно потребление, и тези, произвеждащи недълготрайни потребителски стоки - съответно с 29,5 и 16,1%.

Направените през настоящата година инвестиции ще са с 10,4% по-малко в сравнение с предходната 2013 г.

Според основните производствени групировки най-голям относителен дял в планираните за 2014 г. инвестиции формират енергетичните и свързаните с водата отрасли (41,7%), следвани от отраслите, произвеждащи стоки за междинно потребление (31,1%), и тези, произвеждащи недълготрайни потребителски стоки (16,2%).

Най-голям интерес през следващата година ще има към вложенията за увеличаване на производствения капацитет - 31.3% от общия стойностен обем на инвестициите в промишлеността. На второ място са инвестициите, предвидени за механизация или автоматизация на съществуващи производствени процеси и за въвеждане на нови производствени технологии - с 29,8%, следвани от вложенията за заместване на износеното оборудване - с 25,8%, и за опазване на околната среда, мерки за сигурност и други - с 13,1%.

Резултатите от анкетата относно факторите, които въздействат върху решенията за инвестиции, показват, че за следващата 2015 г. мениджърите преобладаващо оценяват като „стимулиращо” или „много стимулиращо” влиянието, което ще оказват степента на използване на оборудването и перспективите за продажби, достъпът до ресурси за инвестиции, както и възможностите за възвръщането им. Също така технологическите разработки, достъпът до работна сила и нейното положение спрямо новите технологии.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 24.06   217 г. – Втора пуническа война: Състои се Битката при Тразименското езеро, в която картагенците, ръководени от Ханибал, организират една от най-големите и успешни...