Очертава се дефицит в болничната помощ до края на годината в размер от 150 до 300 млн. лева. Това обяви синдикалистът Иван Кокалов след заседание на Надзорния съвет на касата. Съветът иска спешна среща с премиера и министъра на здравеопазването, за да се търси решение на проблема.
Дефицитът не е изненадващ, посочи д-р Иван Кокалов, тъй като с пари от бюджета за тази година - 69 млн. лева, са били заплатени дейности от последните месеци на миналата година, съобщава БНР.
При най-песимистичният вариант дефицитът може да достигне близо 300 млн. лв. Най-оптимистичният вариант е между 100-150 млн. плюс резерва. “Този резерв може да покрие дефицити на лекарства, не можем да не заделим за онколекарства, за медицински изделия, и в същото време за дейности”, обясни Кокалов.
Още не са факт новите правила за образуване на бюджетите на болниците и се работи по старите. Министерството на здравеопазването е изпратило в НЗОК становище по правилата.
“В тях има текстове доколко ще се плащат над прогнозните. 80 и няколко преписки да има в Министерството на здравето за нови лечебни заведения, за такива, които увеличават дейността си. Зад
всяка една преписка, която изпълни закона и получи лиценз, трябва да стоят пари. От там идват дефицитите на болниците", посочи Кокалов за част от промените.
Засега НЗОК заплаща надлимитната дейност на болниците.