Цените на петрола се насочиха в различни посоки, след като ураганът Харви нанесе много щети по американското югоизточно крайбрежие през уикенда, като повреди многобройни кладенци за добив и рафинерии за преработка на суровината.
Бензинът достигнаха двугодишен връх, заради огромните наводнения, а много бензиностанции бяха принудени да затворят.
Фючърсите на европейския вид Brent "Брент" поскъпнаха, заради блокадата над основни петролопроводи в Либия, докато фючърсите на американския суров петрол WTI поевтиняха, тъй като спирането на рафинерии в САЩ намали търсенето на суровината, но затова пък цените на бензина се повишиха много бързо.
Най-мощният ураганът от 50 години насам Харви достигна южното крайбрежие и се насочи към Мексиканския залив, като по пътя си удари Тексас и причини големи наводнения, а пристанището в Хюстън бе принудено да затвори, а почти всички рафинерии в региона прекратиха работа.
Американският национален център за урагани (NHC) обяви, че днес Харви се отдалечава от Хюстън, но се насочва на изток към Луизиана.
Рафинериите в Тексас преработват 5,6 милиона барела в денонощие, а капацитетът на рафинериите в Луизиана е 3,3 милиона барела в денонощие. Заради урагана над 2 милиона барела в двата щата не бяха преработени.
Цените на фючърсите на американския бензин се повишиха до 1.7799 долара за галон, което представлява ръст от 7%, отчетен през юли 2015 г., като преди около 8 часа се предлагаха цени от 1.7622 долара за галон.
За да се избегнат недостига на гориво, търговците в САЩ веднага се обърнаха към пазарите в Азия, заявиха различни източници, запознати с проблема, за „Ройтерс".
Около 22% или 379 000 барела от производството на рафинериите в Тексас бяха блокирани заради урагана в неделя следобед, според обявените данни от Бюрото на САЩ за безопасност и опазване на околната среда. Възможно е също така да има и още около 300 000 барела, които не са достигнали до рафинериите, но вече са на сушата и се превозват с влакове.
Към 8,30 часа българско време фючърсите на WTI се търгуваха по 47.70 долара за барел, което представлява спад със 17 цента или с 0.4 процента спрямо нивата при затваряне на търговията миналия петък.
"Може да се окаже, че пазарът предусетил, че ще има задържане по веригата между доставката на суровината и нейната преработка от рафинериите", прогнозира анализатор от брокерската къща OANDA.
Според него, ако добивите на петрол в САЩ са засегнати по-малко, може да се стигне до нарастване на излишъка от суровината, тъй като рафинериите най-вероятно ще останат затворени по-дълго време.
На международните пазари фючърсите на европейския вид Brent се търгуваха за 52.58 долара за барел, което представлява увеличение с 17 цента, или нарастване с 0.3%, тъй като либийските петролопроводи бяха блокирани и три големи рафинерия в арабската държава спряха работа, поради липса на доставки.
Подобна като днешната разлика между цените на WTI и Brent до близо 5 долара за барел беше отчетена преди две години, припомня „Ройтерс".
Въпреки че все още не ясен какъв ще бъде размерът на щетите от урагана Харви, много анализатори смятат, че ефектът от природното бедствие ще се почувства глобално и ще засегне енергийните пазари през следващите седмици.