В момента има преговори "зад сцената" между Финландия, Румъния, България и председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой по въпроса за приемането на България и Румъния в Шенген. Това съобщи днес пред български журналисти в Брюксел министърът на външната търговия и европейските въпроси на Финландия Александер Стуб, предаде БТА. Той уточни, че се търси напредък до предстоящото на 9 декември следващо заседание на Европейския съвет. Министърът отбеляза, че Финландия е променила подхода си по въпроса, след като през септември блокира заедно с Холандия приемането на България и Румъния в Шенген.
Днешната финландска позиция е, че двете държави могат да влязат в зоната на два етапа - първоначално с въздушните и морските си граници, а след това и със сухопътните.
"Позицията на Финландия е нещо различно от тази на Холандия", отбеляза министърът. "Голям оптимист съм, че все някога ще достигнем до решение в рамките на следващата година и колкото по-скоро, толкова по-добре", коментира Стуб.
"Условията, които поставяме за напредък по тази тема, са свързани с върховенството на закона, международната престъпност, корупцията - оставаме категорични по тези теми, заяви министърът. Работим по постигането на добър компромис", добави той.
По неговите думи за приемането в Шенген съществуват "технически и политически критерии", като тяхното изпълнение следва да бъде оценявано в сътрудничество с властите в София и Букурещ, както и с Европейската комисия и председателя на Европейския съвет. Това няма да бъде част от механизма за сътрудничество и оценка на ЕК, а отделен процес, в който "ще работим ръка за ръка", не е въпросът в изготвянето просто на някакъв технически доклад, посочи Стуб.
Впоследствие премиерът на Финландия Юрки Катайнен и българският му колега Бойко Борисов са провели телефонен разговор, съобщи пресслужбата на Министерския съвет. „Впечатлен съм от финансовата дисциплина и реформите, които провежда българското правителство", е заявил Ктайнен. По време на разговора българският премиер е информирал финландския си колега, че страната ни е на едно от първите места в ЕС по нисък дефицит и нисък външен дълг и е държавата с най-ниски данъци в Съюза.
Премиерът Борисов е запознал Юрки Катайнен с провежданите от българското правителство реформи в пенсионната и здравната системи и в сферата на държавната администрация. "Борбата с корупцията и организираната престъпност е един от основните приоритети на кабинета. Постигнахме много в тази посока и за това свидетелстват посещенията в България на директорите на Сикрет сървис на САЩ, ЦРУ и Европол", е заявил министър-председателят и е откроил завършилата през миналата седмица визита на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов зад Океана.
"През м. януари в Народното събрание ще постъпи за гласуване и промененият Закон за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, с което още веднъж ще покажем на българските избиратели и на европейските си партньори, че спазваме поетите от правителството ангажименти пред тях", е допълнил премиерът.
"Направеното в последните години от ръководения от Вас кабинет звучи впечатляващо. Искам специално да подчертая, че работих много добре с вицепремиера Симеон Дянков, когато заемах поста министър на финансите в моята страна", е заявил Юрки Катайнен. Той е отговорил положително на поканата на премиера Борисов да посети София в края на тази или началото на следващата година и от своя страна е поканил българския министър-председател на официална визита в Хелзинки.