Промени в закона за колективните искове улесняват дела за незаконни практики срещу търговците

01.03.2024 | 10:50
по статията работи: econ.bg
С две години закъснение парламентът най-после обърна внимание на специалния закон за колективните искове в защита на потребителите. По силата на едродиректива страната ни е трябвало да го приеме още през 2022 г.
Промени в закона за колективните искове улесняват дела за незаконни практики срещу търговците
Снимка: под лиценза на creative commons

С две години закъснение парламентът най-после обърна внимание на специалния закон за колективните искове в защита на потребителите. По силата на едродиректива страната ни е трябвало да го приеме още през 2022 г. Две служебни правителства са вкарвали законопроекта в Народното събрание, но едва днес депутатите го гласуваха на първо четене.

Изготвянето на ново законодателство за защита на колективните интереси на потребителите се налага от увеличаване на риска голям брой потребители да бъдат увредени от една и съща незаконна практика или от едно и също нарушение заради нарастващата глобализацията и цифровизацията на икономиката, са мотивите на Брюксел.

Затова държавите-членки трябва да въведат ефективни средства за преустановяване на незаконните практики на търговците и за обезщетяване на засегнатите потребители. В мотивите към законопроекта, чийто вносител е Министерски съвет, се посочва, че досегашната уредба за колективните искове в България е с много ограничен обхват, с тромави и продължителни процедури, трудно постановяване на решения за забрана на вредните търговски практики, както и с много ниски санкции за търговците-нарушители.

В новия закон се разширява обхвата на защитата, която може да бъде търсена чрез колективни искове на потребители - включени са нови области като защита на данните, финансовите услуги, пътуване и туризъм, енергетика, телекомуникации и др.

Разширява се обхвата и на организациите, които може да предяват иск за обезщетение за вреди - не само сдруженията на потребителите, както е до момента, но и Комисията за защита на потребителите и квалифицирани организации за предявяване на трансгранични представителни искове.

Освен това исковете за преустановяване или забрана на практики, които са в нарушение на колективните интереси на потребителите, се предвижда да се разглеждат по реда на "бързото производство" в ГПК. 

Много важна промяна е, че законопроектът предвижда влязло в сила съдебно решение, с което се установява нарушение на колективните интереси на потребителите, да може да се използва от всички страни като доказателство във всеки иск за обезщетение за вреди срещу същия търговец за използване на същата практика. 

Предвижда се и спиране на давностните срокове за предявяване на обезщетение за засегнатите потребители до влизането в сила на окончателното решение на съда.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 24.10   439 г. – Вандалите, предвождани от Гензерих, превземат Картаген и основават свое кралство. 1071 г. – Михаил VII Дука става император на Византия. 1260 г....