Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард предупреди, че евентуален фалит на САЩ ще доведе до световна икономическа рецесия, информира „Би Би Си“.
Средствата на американската хазна ще бъдат недостатъчни от четвъртък (17 октомври), ако не бъде постигнато споразумение за увеличаването на тавана на дълга. В събота (12 октомври) демократите и републиканците в Сената за първи път от седмици насам проведоха директни разговори помежду си. Според кореспондентите обаче засега шансовете за постигане на консенсус са малки.
В интервю за американската телевизия „Ей Би Си“ Лагард заяви, че таванът на дълга трябва да бъде увеличен най-късно до четвъртък.
Световната банка
Председателят на Световната банка Джим Йон-Ким също изрази опасенията си относно ситуацията. Според него САЩ е само на няколко дни от един много опасен момент. Както Лагард, така и Йон-Ким призова политиците в страната да постигнат съгласие до четвъртък.
„Колкото повече се приближаваме до крайния срок, толкова по-голям ще е ефектът върху развиващите се страни“, смята той. "Бездействието може да доведе до увеличаване на лихвените проценти, спад на доверието и забавяне на икономическия растеж“.
Ако САЩ остане без ликвидни средства, за да изплаща дълга си, страната ще фалира, което вероятно ще повлияе доста сериозно на финансовите пазари в целия свят. Според Андрю Уолкър от „Би Би Си“ финансовите министри на повечето държави се съмняват, че до фалит ще се стигне, но все пак те предпочитат кризата да бъде разрешена възможно най-скоро.
В събота републиканците и демократите не успяха да постигнат съгласие, но сенатор Дик Дърбин заяви, че целта е да се постигне споразумение преди пазарите да отворят в понеделник. От Белия дом са отказали краткосрочно увеличаване на тавана на дълга.
Според президента Барак Обама не би било мъдро увеличението да е само за няколко месеца, след което да се стигне до първия умишлен фалит точно по време на „шопинг“ сезона.
Правителството на САЩ не функционира от 1 октомври. Това доведе до освобождаването на стотици хиляди държавни служители. Републиканците отказаха да одобрят новия бюджет, освен ако Обама не се съгласи да премахне или отложи финансирането на реформата в здравеопазването от 2010 г.
Финансовият министър Джак Лю заяви, че всяка седмица, в която правителството не функционира, премахва 0,25% от икономическия растеж в страната.
От месец май таванът на дълга е в размер на 16,669 млрд. долара. Оттогава хазната използва т.нар извънредни мерки, за да продължат да погасяват задълженията си, но тези мерки изтичат на 17 октомври. Всяка седмица САЩ трябва да рефинансира дълг на стойност 100 млрд. долара. Освен това страната трябва да плаща лихви по държавните облигации. Невъзможността да се изплащат тези лихви или самият дълг, когато падежът настъпи, ще доведе до фалит на страната.