Между 250 и 300 хиляди българчета до 17 години са напуснали образователната система по едни или други причини за последните 10 години. Това показват официалните статистически данни. В момента близо четвърт милион българчета нямат завършена гимназия.
Тези тенденции и конкретни мерки за преодоляване на проблемите около младежката заетост на българския пазар на труда са обсъдили представители на Европейския младежки форум, младежки организации у нас, социални партньори и млади предприемачи на втора поред конференция в Информационното бюро на Европейския парламент в София, пише iNews.bg.
По данни на НСИ - от около 750 хиляди учащи се в системата на средното образование - близо 18 хиляди са напуснали обучението си през 2012 г., като това е най-ниската цифра на ученици, напуснали образованието си през последните 10-12 години.
През 2003 г. и 2004 г. например броят на напусналите средното си образование българчета е най-висок и надхвърля по 31 хиляди, а през следващите години до днес варира между 20 и 30 хиляди. По най-груби данни за последните 10-12 години между 250 и 300 хиляди българчета до 17 години са напуснали образователната система у нас по едни или други причини.
Прилагането на мерките по европейската инициатива "Гаранция за младежта" включват няколко ключови фактора: борба срещу ранното отпадане от училище; по-лесно получаване на първа работа след напускане на образователната система; привеждане на образователната система от теорията към практиката; срещи между безработни младежи и реалния бизнес и други.
"Ако искате промяна - вие бъдете промяната". Това послание на Европейския парламент към младите хора е било в основата и на разискванията в София. В противовес на многото рационални предложения на конференцията стоят обаче и много реални и тревожни цифри, са констатирали участниците в проявата.
Висока е и безработицата сред младите българи на възраст 15-24 години - през 2012 г. тя е била около 65 хиляди души. Налице е също тотално обръщане на пирамидата на възрастовата структура на населението у нас за последните няколко десетилетия.
Докато преди 40 години основата на пирамидата са били младите хора - сега ситуацията е точно обратната и преобладават хората на пенсионна възраст за сметка на младите българи. Според представителни данни на Националния център за опазване на общественото здраве и анализи - през 1970 г. при население от 8,5 млн. души - българчетата до 17-годишна възраст са били около 27,5 на сто или около 2,3 милиона.
Така през 2012 г. българчетата до 17 години /при 7,2 млн. души население/ вече са около 16 на сто или 1,1 милиона. Тоест, за последните 40 години броят на младите българи се е стопил с повече от 1 милион. За сметка на това са се увеличили българите на възраст над 65 години - през 1970 г. те са били 9,7 на сто /при 8,5 млн.население/или около 800 хиляди, а през 2012 г. - те са близо 19 на сто от населението на страната или около 1,4 милиона пенсионери.