Според Турция кризата в Близкия Изток е направила сътрудничеството на страната с Европейския съюз (ЕС) още по-тясно. Южната ни съседка дори е представила нова програма за за съживяване на процеса за членство на страната в ЕС.
В документ, издаден от Министерството на европейските въпроси в Турция, процесът на присъединяване се описва като "най-важният проект за модернизация, след провъзгласяването на Република Турция".
В програмата се подчертава значителната промяна в нагласите от страна на турските власти, които реагираха остро на критиките на ЕС за отношението им към миналогодишните антиправителствени протести, както и за широко разпространения корупционен скандал, който се разрази около приближените на Ердоган.
Отношенията между Анкара и Евросъюза очевидно са били заздравени през последните месеци на фона на усилията за справяне с потока от така наречените „чужди бойци“, идващи от и към Европа, с цел да се присъединят към войнстващите групи в Ислямската държава и в съседните Сирия и Ирак, коментира Ройтерс.
Прилагането на програмата е насрочено да започне през ноември и ще бъде фокусирано върху "Политическия процес на реформите, социално-икономическата трансформация в процеса на присъединяване и стратегия за комуникация с ЕС", се казва още в документа.
Стратегията е насочена към промяна на конституцията, по-добро прилагане на съществуващите закони, както и привличане на обществена подкрепа за членството в Европейския съюз. Програмата ще бъде част от така наречения "план за действие" на правителството, който ще бъде задействан до 2019 г.
Турция досега не е успявала да постигне общ език с ЕС по въпросите за правата на човека и върховенството на закона. Страни като Франция и Германия продължават да са обезпокоени за присъединяването на нация със 74 милиона мюсюлманско население.