Фед не повиши лихвените ставки, но показа готовност да направи това през декември

03.11.2016 | 11:10
по статията работи: econ.bg
Мнозинството представители на Фед обаче продължават да намекват, че те все още очакват да повишават лихвените ставки преди края на 2016 година
Фед не повиши лихвените ставки, но показа готовност да направи това през декември
Снимка: под лиценза на creative commons

Федералният резерв остави непроменени краткосрочните лихвени ставки, но изпрати на финансовите пазари нови сигнали, че очаква да ги повиши на последното за годината заседание през декември.

След края на заседанието си в сряда Фед обяви, че запазва без промяна диапазона на федералната фондова лихва между 0,25% и 0,5%. Това беше напълно очаквано, имайки предвид предстоящите само след дни президентски избори в САЩ (на 8-и ноември). В същото време обаче, американските централни банкери намекнаха, че основната лихвена ставка може да бъде повишена на заседанието през следващия месец, тъй като икономиката на САЩ набира скорост при сигнали за нарастваща инфлация, докато растежът на трудовата заетост остава солиден, съобщава БНР.

Федералната комисия по откритите пазарни операции (FOMC) прецени, че вероятността за увеличаване на федералната фондова лихва продължава да се засилва, но за момента реши да изчака за някои допълнителни доказателства за продължаващ напредък към постигане на заложените цели, заяви Фед след края на редовното си двудневно заседание.

Централната банка вдигна лихвените ставки с 25 базисни пункта през декември 2015-а година, след което обаче зае позиция на изчакване на фона на редица рискове, включващи слабия американски икономически растеж през първата половина на годината, забавящия се растеж на заетостта през последните месеци, вота на британците през юни за напускане на ЕС, както и несигурността преди предстоящите на 8-и ноември президентски избори в САЩ.

След края на снощното заседание Фед отбеляза, че инфлацията е "нараснала в известна степен спрямо началото на годината" и посочи, че пазарно-ориентираните мерки за компенсиране на инфлацията са "се повишили, но все още остават ниски". По този начин американските централни банкери отмениха досегашната си оценка, че инфлацията остава ниска в близкосрочен план.

Снощното решение за запазване на лихвите без промяна беше взето с 8 срещу 2 гласа, като президентите на Фед на Канзас Сити - Естер Джордж и на Кливланд - Лорета Местер бяха против, изразявайки желание за незабавно вдигане на федералната фондова лихва с четвърт процент.

Мнозинството представители на Фед обаче продължават да намекват, че те все още очакват да повишават лихвените ставки преди края на 2016 година, запазвайки по този начин висока вероятността за подобно решение на последното за годината заседание на 13-ти и 14-ти декември.

Участниците на финансовите пазари не реагираха сериозно на изхода от вчерашното заседание на Фед, тъй като шансовете за вдигане на лихвите в сряда се оценяваха на едва около 7%, докато вероятността това да стане факт през декември достига близо 74%.

Щатският долар и пазарите на акции на "Уолстрийт" продължават да се намират под натиск от продажби за пореден ден от началото на седмицата с оглед на нарасналата несигурност относно изхода на предстоящите на 8-и ноември избори за нов президент на САЩ.

Опасението че кандидатът на републиканците Доналд Тръмп може да поеме управлението на Белия Дом води до нарастване на напрежението на световните капиталови пазари, тъй като само до преди дни инвеститорите бяха уверени в победата на Хилъри Клинтън, което според тях би означавало запазване на настоящото политическо статукво.

Индексът на долара спрямо останалите шест основни валути се понижи с 0,35% към 97,079 пункта - най-ниско ниво от 11-ти октомври, като в същото време японската йена и на швейцарския франка продължават да се възползват от техния статут на "валути-убежища" при спадащ инвеститорски риск-апетит.

В началото на днешната търговия доларът се понижи към 4-седмично дъно от 102,55 йени, преди да опита известна стабилизация около 102,80/120,85 областта, където е разположена важна 100-дневна пълзяща-средна. "Зелените пари" се търгуват под натиск от продажби към 0,9715 швейцарски франка - недалеч от снощното 5-седмично дъно около 0,9695 нивото.

В същото време еврото поскъпна към триседмичен връх от 1,1125 долара - точно под важната 100-дневна пълзяща-средна около 1,1135/40 областта, а британската лира нарасна до триседмичен връх от 1,2364 долара.

Пазарът на акции на "Уолстрийт" приключи търговията в сряда на негативна територия за седма поредна сесия на търговия, като индексът DJIA падна с 0,43%, а технологичният индекс Nasdaq - с 0,93%.

Широкият индекс S&P500 се понижи с 0,65% до 2097,94 пункта, затваряйки под психологическата бариера от 2100 пункта за пръв път от 7-юли насам. Според анализатори, евентуална победа на Доналд Тръмп на предстоящите президентски избори в САЩ може да доведе до първоначален срив на фондовите пазари с около 10%, което предполага, че индексът S&P500 може да падна около 1975 пункта - ниво, което за последно беше достигнато през месец март.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...