ЦИР: Не е вярно, че инвестициите у нас намаляват

28.07.2008 | 23:27
по статията работи: Лили Бончева
Макроикономическата динамика в страната се развива положително, но политиката към предприятията се влошава
ЦИР: Не е вярно, че инвестициите у нас намаляват

Макроикономическата динамика в страната – тази, която се диктува от бизнеса, предприемачите и инвеститорите, има положително развитие през последните месеци. Това е един от изводите в доклада на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) “Икономиката на България – юли, 2008 г.”, който днес беше представен от съпредседателя на организацията Александър Божков. Бизнесът в страната се нагажда към специфичната обстановка в страната и прогресира. Високата икономическа активност се запазва, а общият показател на бизнес климата се задържа трайно над дългосрочното си средно равнище.

Същевременно икономическият растеж в страната за първото тримесечие на годината е рекорден – по предварителни данни на НСИ общият икономически растеж в началото на годината е 7 на сто, отчитат експертите от ЦИР. На базата на рекордно високия растеж за първите три месеца на годината и краткосрочните данни за второто тримесечие ЦИР прави извода, че общият икономически растеж за второто тримесечие на 2008 г. ще е около 7.5 на сто, т.е. също по-висок в сравнение с растежа за периода година назад (7.3 на сто). Прогнозата на експертите е, че растежът за цялата година ще е около 7-7.5 на сто – с уговорката, че този растеж би могъл да бъде по-нисък в условията на несигурна международна среда, забавяне на растежа в основните ни партньори и в случай, че очакванията за добра селскостопанска реколта у нас не се оправдаят.

ЦИР отчита, че външната търговия остава един от двигателите на икономиката – спрямо БВП стокообменът надхвърля 123 на сто. Забавянето на икономиките на западноевропейските страни – основни търговски партньори на България, и глобалната финансова криза почти не се отразяват на стокообмена.

В доклада е отбелязано, че дефицитът по текущата сметка продължава да се влошава, макар и с по-умерени темпове. Като дял от БВП, дефицитът за петте месеца на 2008 г. нараства сравнително умерено (от 8.9 на 9.3 на сто от годишния БВП), но покритието му с преки инвестиции се е влошило значително – от 78.1 на 55.7 на сто. Влошаването на дефицита на текущата сметка (с 473 млн. евро) се дължи основно на нарастването на дефицита по търговското салдо (с 664 млн. евро). Експертите отбелязват, че във влошаването на търговския дефицит (от 9.3 на 10.3 на сто от БВП) влизат и обеми, дължащи се на нарасналите цени на суровия петрол и природния газ.

Важен акцент в доклада е темата за преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ). "Някои анализатори твърдят, че през първата година на 2008 г. ПЧИ намаляват. Това не отговаря на истината", изтъкна Александър Божков. Нашите изследвания, а и официалните данни не показват такова нещо, подчера той. Божков изтъкна, че погрешното впечатление за намалените инвестиции се налага поради чисто технически причини - забавянето на отчитането на данните от БНБ и НСИ.

По предварителни данни на БНБ, влезлите в страната инвестиции за периода януари-май (1705.3 млн. евро) са по-малко от тези през 2007 г. За сравнение, според предварителните данни на БНБ за петте месеца на 2007 г. притокът на ПЧИ е 1.53 млрд. евро, а понастоящем се отчитат 2.02 млрд. евро за същия период. Динамиката на инвестиционния интерес не дава основание да се очаква сериозно намаляване в притока на ПЧИ в близко бъдеще, е записано в доклада на ЦИР.

Дори забавянето в инвестирането в недвижими имоти не е толкова значимо, колкото предполага разразилата се световна финансова криза, а инвестициите в основен капитал продължават да растат. Това означава, че инвеститорите пренасочват вниманието си към по-ефективни сектори, като се освобождават от непродуктивните инвестиции и стабилизират присъствието си на пазара.

“Инвеститорите, които трайно са се настанили у нас, вече добре са опознали българския икономически климат и начина за правене на бизнес. Няма знак за оттегляне на тези инвеститори, които са в България”, отбеляза Божков. Той обаче допълни, че е факт липсата на големи световни инвеститори у нас – повечето са от типа инвеститори, които умеят да се нагаждат към всякакъв бизнес климат.

Причина за поддържане на високото равнище на приток на ПЧИ е високият икономически растеж в страната, икономическата и финансова стабилност и потенциалът на пазара за развитие на нови производства и сфери на обслужване, както и благоприятните условия за бизнес, които откриват пътя за пренасочване на производствена дейност от други страни.

Друг акцент в доклада на ЦИР е политиката към предприятията. Тук експертите от ЦИР отчитат влошаване на ситуацията. "Няма почти нито една добра дума, която бихме могли да кажем в тази сфера", заяви Божков. В доклада на ЦИР е записано, че през изминалия период не е настъпило подобрение в бизнес средата – остава висок процентът на мениджърите, които считат, че бюрокрацията и корупцията създават сериозни проблеми за бизнеса. Една от областите, в които реално няма промяна, независимо от приетата в началото на годината Програма за по-добро регулиране, е свързана с регулаторните режими. Все още не работи актуализираният Регистър на регулаторните режими и не е ясно кога ще бъде възможен неговият старт, отбелязват експертите.
Според ЦИР все пак положителен ефект върху бизнес средата ще има приетият на първо четене Закон за конфликт на интереси. Влизането в сила на подобен нормативен акт ще повиши ефективността на борбата с корупцията посредством: въвеждане на общо понятие за конфликт на интереси, приложимо за максимално широк кръг от лица и случаи и регламентиране на единна система от правни способи за противодействие на конфликта на интереси.

Сферата на обществените поръчки продължава да бъде една от най-проблематичните за бизнеса, пише в доклада. За поредна година Агенцията за държавна финансова инспекция констатира сериозни нарушения в процедурите за обществени поръчки. Налага се изводът, че е необходимо да се предприемат мерки за подобряване на текущия контрол от страна на възложителите на обществените поръчки. Отчетено е, че в края на юни правителството одобри предложения за изменения в Закона за обществените поръчки. Целта на предлаганите промени е повишаване на прозрачността, опростяване на процедурите, засилване на контрола и предотвратяване на нередностите. Идеята е този законопроект да бъде обсъден и окончателно приет от НС до края на лятната сесия.

Липсват сериозни усилия за насърчаване на предприемачеството и иновативното развитие на предприятията в България, са отчели експертите от ЦИР. През юни приключи процесът по подбор на фирми, които ще получат подкрепа под формата на ваучери за технологично развитие и иновации. Средствата по тази схема ще бъдат отпуснати от бюджета на Министерството на икономиката и енергетиката, като сумата за 2008 г. достига близо 1 млн. лева. Програмата, обаче, не е добре обмислена и средствата по нея са символични, е записано в доклада.
Има забавяне в процеса на оценка и подбор на проекти по мярката за подкрепа на новосъздадени иновативни предприятия в рамките на ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”. След като в края на 2007 г. стартира процедурата по събиране на проекти, през изминалия период се очакваше да бъдат обявени фирмите, които ще получат финансиране. Бяха представени общо 104 проекта, които комисията, съставена предимно от експерти от ИАНМСП, трябваше да оцени и избере най-добрите. Поради забавяне на оценката на получените проекти и необосновано отхвърляне на около 40 на сто от тях още на етапа, в който се проверява формалното съответствие на предложението, министърът на икономиката и енергетиката спря работата на комисията. Предстои назначаването на нова комисия.

Проблемите, свързани с корупцията, продължават да бъдат изключително сериозни – те влияят негативно не само върху средата за предприемачество, но и върху целия имидж на страната, отчитат екеспертите. Те припомнят, чрВ доклад на Световната банка, посветен на качеството на управлението в страните по света, се посочва, че борбата с корупцията и върховенството на закона все още не са на достатъчно високо ниво в България. В представеното изследване освен горните два показателя са разгледани също политическата стабилност, ефективността на управлението, отчетността му и дейността на регулаторните органи. Сериозни критики за неефективната борба срещу корупцията България получава и от ЕК. През април и май в отговор на тези критики бяха предприети мерки, с които трябва да се премахнат предпоставките за злоупотреби с еврофондовете и като цяло имат антикорупционен характер. Назначен беше вицепремиер, отговарящ за еврофондовете, чиито основни правомощия са по координацията и контрола върху усвояване на средствата по предприсъединителните и оперативните програми на ЕС.

Отчетено е, че независимо от мерките, които държавата предприе след получените критики от страна на ЕК, в редовния доклад на ЕК относно напредъка на България по механизма за проверка и сътрудничество бяха отправени отново сериозни критики за липсата на съществен напредък в борбата с корупцията. Особено сериозен остава проблемът за неефективния контрол върху усвояването на еврофондовете. Реална е опасността от още по-сериозни санкции, които могат да бъдат наложени от ЕК за системно несправяне с тези проблеми, ако не се отбележи съществен напредък в следващите месеци.

В доклада е отчетено, че през изминалия период имаше известно раздвижване в областта на приватизацията. Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Основните промени имат за цел да бъде актуализиран т.нар. забранителен списък на дружествата с държавно участие и да се отмени забраната за приватизация на лечебни заведения при запазване за определен срок след продажбата им на техния предмет на дейност по предложение на Министерство на здравеопазването.

Парламентът прие на второ четене и промени в Закона за концесиите. Основните поправки са свързани с разпределението на средствата от концесии на морските плажове – от 1 януари 2009 г. 50 на сто от концесионните приходи на морските плажове ще постъпват в общинските бюджети срещу 30 на сто до момента.

Съпредседателят на ЦИР отбеляза, че държавната политика в сферите на туризма, земеделието и околната среда също не дава основание за оптимизъм.

Пълния текст на резюмето от доклада на ЦИР ще откриете в рубриката "Анализи" на Econ.bg
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 01.11   79 г. – Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий. 1478 г. – папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската...