Цветан Василев: Прокуратурата участва в кражбата на активите на КТБ

29.02.2016 | 14:02
по статията работи: econ.bg
Името ми бе използвано за печелене на обществени поръчки, твърди банкерът
След това Василев разказа, че няколко пъти е говорил с бившия управител на БНБ Иван Искров, но той се е криел.

"В сряда тогава, на 18-и, имаше успокоение и ми докладваха изпълнителните директори, че хората са свалили заявките си за тегления. Аз бях се поуспокоил, че може да се овладее ситуацията. Спомняте ли си какво стана тогава? Първо, изтече един анонимен сигнал от Централната банка, от служител на Централната банка изтече пак в онези медии, дето нямат нищо общо с Пеевски... Че се разследва Гунев. Малко след това главният прокурор, като един говорител на прокуратурата, обяви официално това нещо – че се разследва Цветан Гунев във връзка с лоши практики в Корпоративна банка. Какво е целял главният прокурор? Целял е да се хване престъплението или да се събори банката?! Очевидно – второто", каегоричен бе той.

Цветан Василев увери, че знае които са скритите лица със сметки в КТБ – онези, които са извън обявените списъци.

"Аз съм бил председател на Надзорния съвет на банката. Аз не съм се ровил в базата данни на банката, както се опитват да вменяват, за да подбирам клиентите, за да ги държа с нещо. Не знам кои са скритите лица, но най-скритите лица са тези, които са преди това в банката – цялата фамилия на Пеевски, всичките му около него: от адвоката собственик, през въпросния крадец от Съдебната палата, та се стигне до изпълнителния директор на "Бургартабак” – всичките те са били със сметки в банката. Защо не покажат какви са били салдата им преди това?!", запита той.

Василев говори и за обвиненията, че давал кредити с държавни пари.

"Парите в банката не са белязани. Как точно парите на държавните фирми съм ги дал аз като кредити? Първо, това е несериозно. Второ, няма такива държавни пари, които да са стояли на такива лихви. Ако някакви пари са стояли на държавни фирми, те са били два типа пари или по-скоро два типа сметки. Едните са разплащателни сметки, където, естествено, в момента лихвата е под нула процента. Не е ли така?! Значи на разплащателната сметка, това означава пари на виждане. Там лихвите са много ниски. Това не означава, че ако банката дава кредити на 9%, а пък парите от разплащателната сметка са на 1%, банката директно печели 8%, защото кредитът е за една година, а пък парите са до утре... Да, че те тези фирми – държавни, са така цъфтели и такива свободни пари са имали, че тези държавни директори са се чудели как само да ги оставят настрана. Имали сме депозити от държавни фирми и сме давали по-добри условия от депозити, отколкото те бяха преди това в предишна банка, и това беше Министерството на транспорта. За всички останали фирми, с които сме работили, основно от енергетиката, тези фирми никога не са имали свободни пари, тези фирми винаги са се нуждаели от финансиране. Ако са идвали средства по техните сметки, са оставали за няколко дни, докато те разплатят своите задължения", уточни той.

Василев обясни и как фалиралата "Топлофикация”– София, с 500 млн. дългове, се оказа с 90 млн. в банката:

"Фалиралата "Топлофикация София” използваше Корпоративна банка, за да разплаща към "Булгаргаз”, защото основните задължения на "Топлофикация” – София са към "Булгаргаз”, а пък "Булгаргаз”, между другото, от 2013 г., след като тръгнаха атаките срещу банката, не може да намери банка, която да го финансира. Ние сме го финансирали до 60 млн. лв., той е имал овърдрафт. Е, точно затова, понеже този овърдрафт беше на практика обезпечен под някаква форма само с пари, не е бил обезпечаван официално, но в някаква степен бяха заложени вземанията от "Топлофикация” – София, по джентълменско споразумение. Затова и "Топлофикация” – София е акумулирала средствата си и е плащала на "Булгаргаз”. Това е истината. А това, че се е случило да останат тези пари – ами, в крайна сметка общо парите, които бяха открити по сметки на държавни фирми, колко са в банката?", посочи Василев.

Той изброи фирмите, получавали кредити от КТБ и обясни защо не може да се казва, че те са бушони: "Виваком” – 77%, 100% от Нуртс; "Петрол” – 97%. Това е един милиард. От там нататък: "Дунарит”, "Авионамс”, стъкларски заводи в Плевен, винарна в Телиш, хартиен завод в Костенец, "Техномаркет”, "Домо”, "Литекс моторс”, Корабостроителница – Русе, "Инфраструктурна компания”, газоразпределителни фирми – това са финансираните.

„Те не са бушони. Една фирма, която е взела кредит, с който е финансирала придобиването на една компания, срещу което тази компания е заложила акциите си, това не са бушони“, посочи банкерът.

Едночасовият разговор продължава с въпроса за обвиненията срещу Цветан Василев и други служители на банката:

"Аз никога не съм казвал, че съм невинен, не съм виновен, не съм вършил престъпления – първо, нито другите обвиняеми от банката. Със сигурност грешки сме допускали най-много. Най-голямата ми грешка е, че съм допуснал Пеевски толкова близко и, разбира се, от другата страна, главният свидетел на прокуратурата да ме заблуждава. Той е човекът, който е направил най-много поразии. Най-много поразии! На всичко отгоре, ето това за първи път го казвам, в периода от 1 до 15 юни е взел, от наша семейна фирма е взел над 3 млн. лева и те са потънали. От сметка на фирма – наша!".

Бившият банкер призна, че има притеснения от натиска върху съда от страна на прокуратурата.

"Съдът е малтретиран от прокуратурата, съдиите са малтретирани от прокуратурата. Има достатъчно доказателства за това нещо", смята той.

Цветан Василев коментира и спрените от премиера обществени поръчки:

"Бойко Борисов сам си знае. Фактът, че поръчки на такива стойности са били спечелени от компании, казват близки до Пеевски, по време на това правителство, в което ДПС е в опозиция, е многозначителен. А начинът, по който се развалят тези поръчки, вече е друг, но има особености на пейзажа".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...