През май месец 2014 г. се отчита нулева инфлация или иначе казано дефлация в рамките на 0,5% в сравнение с предишния месец април. Нивото на дефлацията от началото на година е в рамките на 1%. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ). В българската икономика се наблюдава спад в равнището на цените. Най-голямото изменение през май месец се наблюдава в сферата на съобщенията. То е в размер на близо 2 на сто.
Стойността на хранителните стоки също се е е изменила с 1%, а тази на продуктите, свързани с транспорт и развлечения и култура - с по 0,7%. Според изчисленията за домати и краставици сме плащали с повече от 22 на сто по-малко, а за зелените салати и за картофите намалението е с около 5%. Ябълките и цитрусовите плодове пък през май са се търгували значително по-скъпо, отколкото през април месец. При първите има увеличение с цели 7,1 на сто, а при вторите – с 4,3 на сто. Цените на боба, ориза, сиренето и маслото също се са увеличили с повече от процент.
По отношение на групата на стоките и услугите, съобщенията отбелязват най-голямо намаление в рамките на близо 2 на сто. Цените на разнообразните стоки и услуги и на облеклото и обувките пък отчитат нарастване. Газообразните и течните горива за битови нужди, както и пропан-бутанът са с най-голямо намаление в рамките на над 4%. Свиване на цените има и на комплексни услуги за почивка и туристически пътувания, заедно с тези на услугите по краткосрочно настаняване и на тези за климатични инсталации. Данните на НСИ отчитат най-голямо увеличение на стойността на телевизионните приемници (с 0,7%), козметичните продукти (0,7%) и обувките (0,6%).
Според друг статистически показател – хармонизирания индекс на потребителските цени, дефлацията през месец май спрямо април също е 0,5%. Този критерии отразява ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната. Изчисленията по него показват най-сериозно намаление на цените за съобщенията. То е в рамките на 1,7 на сто. Най-голямото увеличение пък е в областта на разнообразните стоки и услуги и е в на стойност 0,2 на сто.