Комитетът за световното наследство към ЮНЕСКО даде последен шанс на България да докаже, че може да опази Пирин
„Изключителното световно значение на обекта беше нееднократно и значително повлияно от развитието на ски съоръжения и ски писти до степен, при която обектът може да бъде разглеждан за включване в Списъка на световното наследство под заплаха. Всяко по-нататъшно развитие на ски съоръжения или ски писти е критично важна заплаха за изключителното световно значение на обекта. С това решение ЮНЕСКО за първи път прие, че строителството на ски зона Банско сериозно е увредило световното природно наследство на Пирин, което неправителствените организации години наред се опитват да докажат чрез съдебни дела и сигнали до компетентните органи, смятат от коалицията „За да остане природа в България”.
Припомняме ви, че в началото на август световната организация oдобри разширението на НП "Пирин" като обект на световното природно наследство
Решението включва изискване към България да няма по-нататъшно развитие на ски съоръжения както в самия обект, така и в буферните му зони. Всяко ново сторителство ще доведе до включване на Национален парк (НП) "Пирин" в списъка на световното наследство в опасност. Държавата трябва да осигури опазването - финансово, кадрово и чрез спиране на новото строителство, което да залегне и в следващия План за управление на Национален парк Пирин от 2013 до 2022 г., заявяват екозащитниците.
От коалицията припомнят още, че за последните 10 години различни инвеститори поискаха да построят нови ски курорти в националните паркове Рила, Пирин и Централен Балкан и природните паркове Витоша, Българка, Сините камъни и Врачански Балкан. Защитените територии заемат едва 5% от територията на България и поне това национално и световно богатство трябва да се съхрани за идните поколения.
В целия свят обектите на световно природно наследство са едва 180 и България има привилегията и задължението да опазва два от тях - Национален парк "Пирин" и резерват Сребърна. Всяка година редица държави се борят техни обекти да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО, тъй като желаят да ползват логото за реклама, престиж и привличане на туристи. Тази възможност може да бъде наистина използвана умно и за Пирин, подчертават природозащитниците.