Цените на двата основни сорта петрол намаляват незначително. Инвеститорите се опасяват, че влошаващите се отношения между САЩ и Китай ще ограничат възстановяването на световната икономика след кризата, предизвикана от пандемията от коронавируса. Намаляването на цените се задържа от отслабването на щатския долар.
В центъра на вниманието на търговците във вторник е двудневното заседание на Федералния резерв, в резултат на което, според очакванията Централната банка ще потвърди запазването на близките до нула лихви за продължителен период.
Индексът ICE отразяващ динамиката на щатския долар по отношение на шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира и шведска крона) в понеделник спада до най-ниското ниво от юни 2018 г.
В същото време страните от ОПЕК+ от август започват постепенно да увеличават добива, а това предизвиква нервност на пазара, предвид това, че в редица страни от Китай до Испания и Германия се отчита ръст на заболеваемостта от коронавируса, според Market Watch.
В допълнение, по данните на Vortexa, обемът от петрол, намиращ се към настоящия момент на плаващите хранилища е с 244% повече от година по-рано, което говори за излишък от запаси от горива.
Стойността на септемврийския фючърс за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures е на ниво от 43,37 долара за барел, което е с 0,04 долара или с 0,09 % под цените при затварянето на предишната сесия. Според данните от търговията в понеделник договорите поскъпнаха с 0,07 долара – до 43,41 долара за барел.
Фючърсите за петрола сорт WTI на NYMEX за септември намаляват с 0,14 долара до 41,46 долара за барел. В понеделник стойността на тези договори се увеличи с 0,31 долара до 41,6 долара за барел.