За да забогатееш, трябва да си smart

17.10.2012 | 12:24
по статията работи: Елица Елефтерова
"България се движи в правилната посока, но с много бавно темпо", коментира икономистът Георги Ангелов
За да забогатееш, трябва да си smart

13 страни в света са били бедни, но благодарение на последователната си политика, са успели да забогатеят чрез продължителен растеж. "За да забогатееш, трябва да си smart (от англ. ез. “интелигентен”, "умен", "находчив")", коментира икономистът Георги Ангелов и допълни: "Поне при страните е така. Трябва да знаем какво искаме да постигнем. От къде тръгваме и къде искаме да стигнем". Ангелов участва в провеждащия се днес форум на IBM под наслов: "Smarter Future Forum".

Говорейки за бъдещето, Ангелов очерта няколко факта, които са ориентир както за темпото, с което се движим към забогатяване на страната, така и за общата посока, която сме поели. Според него се движим в правилната посока, но с много бавно темпо.

Той припомни условията за правене на бизнес у нас преди началото на кризата. По това време страната ни е била под въздействието на благоприятни външни и вътрешни фактори. В световен мащаб през 2007 година е отчетен възход. Много компании разполагат с увеличени приходи, които инвестират у нас. Точно по това време България влиза и в Европейския съюз, от където също много инвестиции се вливат в страната. Заради валутния борд разполагаме с така важната за инвеститорите стабилна валута, а направената данъчна реформа, макар и за твърде дълго време, също благоприятства потичането на пари към държавата ни. Така България за 2-3 години се радва на изключителни парични потоци от чужди инвеститори. Но това време е свършило отдавна.

В годините на криза на страните от Източна Европа, включително и на България, непрекъснато им се налага да доказват, че няма да съборят икономиката на Европейския съюз. Много анализатори са считали, че през 2009 година страните от бившия Източен блок няма да издържат на кризата и ще повлекат останалите държави от Стария континент, но това така и не се случва. След това, когато започна кризата в Гърция, също е имало много спекулации, че заради обвързаността ни с южната ни съседка, ще имаме проблем с икономиката, но и тези прогнози за проблеми с банките и търговията се оказват неоснователни.

В момента страната ни е изправена пред ново предизвикателство. Ако през 2007 година инвестициите у нас са били 9 млрд. евро, а чрез банките - общо около 12 млрд. евро, то през най-слабата 2011 година инвестициите са едва 1 млрд. евро. Добрата новина е, че има тенденция към увеличение. "Това е защото доказахме, че не сме рискова страна", коментира Ангелов.

Според него се наблюдава около 30-50% увеличение на чуждите инвестиции у нас. За 2012 година прогнозите са за 1.5 млрд. евро, а за 2013 година - за 2 млрд. евро. През изминалата година България беше и сред страните с най-добър ръст. През 2011 г. той е бил 2%, за 2012 г. се очаква около 1%, а за 2013 г. - 1-2% ръст.

Изводът, който се налага, е еднозначен: "В позиция сме, от която можем да следваме най-добрите".

Как са успели 13-те държави?

Примерът, който даде Ангелов, показва, че успелите бедни страни са били отворени към света. Възприемали са новите технологии, имали са високи нива на спестовност и на инвестиции, били са в пазарна икономика, която е била стабилна и са използвали smart правителство, т.е. гъвкави институции.

Най-важното обаче е, че тези икономики насочват усилията си там, където имат предимства, а не там, където вече са всички.

В България, посочи Ангелов, нямаме ръст на населението и не можем да спечелим от наличието на много работна ръка. Затова трябва да използваме новите технологии (софтуер, иновации) и чрез тях да повишим производителността на работната ръка. По тази причина в България трябва да се обърне и сериозно внимание на образованието, тъй като по думите на икономиста то ще окаже важен ефект върху бъдещото ни икономическо развитие. 

Оцени статията:
5.00/6
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...