За три месеца рязко са поскъпнали повечето от основните храни. Това сочи анализ на Econ.bg, базиран на седмичните ценови бюлетини на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Тенденция на увеличение се наблюдава при цените на дребно на шестте основни хранителни продукта – захар, олио, брашно, яйца, агнешко месо и пилешко месо, в рамките на тримесечния проучван период 4 юли – 3 октомври 2012 г. Спаднала е търговската стойност единствено на цялото агне.
Захар
Скокът при бялата кристална захар на дребно е в размер на 6 стотинки за килограм.
Продуктът приключи месец юни 2012 г. на цена от 2,22 лева за килограм (измерена в интервала 27 юни – 4 юли). През втората седмица от юли търговската стойност на захарта започна плавно да се покачва. В периода 18-25 юли отбеляза изненадващ спад до 2,20 лева за килограм, след което продължи да поскъпва тенденциозно.
Най-високата си стойност продуктът достигна през седмицата 22-29 август – 2,29 лева за килограм. На тази цена на дребно той се задържа до периода 5-12 септември*, след което през интервала 12-19 септември захарта поевтиня с 1 стотинка до 2,28 лева. Така завърши и тримесечния период.
Олио
Рафинираното слънчогледово олио също регистрира сериозно поскъпване на дребно през третото тримесечие на годината – с близо 5% или с цели 15 стотинки за литър.
През последната проучвана седмица от юни (27 юни – 4 юли) цената му беше 3,01 лева за един литър. Тя започна постепенно да се покачва със седмични темпове от 1 до 3 стотинки. Най-високата търговска стойност на олиото беше регистрирана през третата седмица от септември – 3,16 лева за литър. В рамките на последния проучван период, 26 септември – 3 октомври, тя се запази на това ниво.
Брашно
Още по-съществен е скокът при брашното тип 500 – за последното тримесечие цената му на дребно се е повишила с почти 7%. Това представлява увеличение със 7 стотинки за килограм през периода 26 септември – 3 октомври спрямо седмицата 27 юни – 4 юли.
Както и при захарта и олиото, поскъпването при брашното беше плавно и тенденциозно. Търговската му стойност започна да се вдига в седмицата 18-25 юли, когато беше регистрирано увеличение в размер на 1 стотинка. Най-високата си стойност брашното достигна в първата седмица от септември (5-12 септември) – цената от 1,11 лева за килограм. Тя се запази и през целия месец септември.
Яйца
Най-малък е скокът при яйцата – размер M и размер L. В рамките на тримесечния период малките яйца са поскъпнали с 2 стотинки, а големите – с 1 стотинка за брой.
През по-голямата част от обширния интервал по-малкият размер на продукта струваше средно 26 стотинки за яйце на дребно. Единично поскъпване с 1 стотинка беше регистрирано в седмицата 18-25 юли, след което яйцата M отново се върнаха на старата си цена. Повторно увеличение със същия темп те отбелязаха през четвъртата седмица на август (22-29 август). До края на септември цената на малките яйца варираше между 27 и 28 стотинки за брой, като завърши периода на по-високото си ниво.
От своя страна яйцата размер L се запазиха на търговска стойност от 29 стотинки за брой през целите месеци юли и август 2012 г., с изключение на единично поевтиняване с 1 стотинка в рамките на интервала 25 юли – 1 август. Продуктът влезе в деветия месец от годината на цена от 30 стотинки за яйце, така и го завърши.
Агнешко месо
Най-резки са ценовите промени при агнешкото месо на дребно. В повечето случаи обаче те се дължат на това, че през различните седмици постъпват данни от различни региони в страната за движението на цените при продукта. С други думи, може да се каже, че крайният извод за ценовите промени на трите основни разфасовки на месото (цяло агне, бут и плешка) не е съвсем обективен.
Така или иначе, анализът сочи, че в края на месец септември цялото агне на дребно е поевтиняло с 4 стотинки до 13,08 лева за килограм спрямо последния проучван период от юни. При агнешката плешка е регистрирано увеличение с цели 1,04 лева до цена от 14,41 лева за килограм, а при агнешкия бут – скок с 89 стотинки до 13,99 лева.
Пилешко месо
Сериозно поскъпване е отбелязано и при двата проучвани вида пилешко месо на дребно – замразено и прясно, охладено пиле.
Увеличението при замразеното пиле е в размера на цели 31 стотинки или с около 7%. Продуктът завърши шестия месец от годината на цена от 4,43 лева за килограм и тя остана сравнително стабилна до втората седмица от август 2012 г. През два от изследваните през юли интервали търговската стойност на замразеното месо дори отчете спад – съответно до 4,41 лева през седмицата 11-18 юли и до 4,42 лева между 25 юли и 1 август.
Тенденцията на увеличение започна в периода 8-15 август, когато замразеното пиле поскъпна с 1 стотинка до 4,44 лева за килограм. Продуктът влезе в месец септември на цена, по-висока с 11 стотинки – 4,55 лева. През следващите седмици поскъпна съответно с 1 стотинка, с 10 стотинки и с 8 стотинки до 4,74 лева за килограм.
За три месеца охладеното пиле повиши търговската си стойност с малко над 6,5% или с 33 стотинки до ниво от 5,33 лева за килограм.
През последната седмица от юни (27 юни – 4 юли) продуктът струваше средно 5 лева за един килограм. До интервала 15-22 август цената му варираше между 4,98 лева и 5,01 лева. През седмицата 22-29 август прясното пиле поскъпна до 5,04 лева и влезе в месец септември на цена от 5,10 лева за килограм (регистрирана в периода 5-12 септември).
В рамките на деветия месец от 2012 г. бяха измерени най-резките раздвижвания на търговската стойност на охладеното месо. То поскъпна съответно с 15 стотинки до 5,25 лева и с 11 стотинки до 5,36 лева през следващите два седмични периода. През последната изследвана седмица от септември (26 септември – 3 октомври) продуктът поевтиня с 3 стотинки и завърши тримесечния период на цена от 5,33 лева за килограм.
*За периода 29 август - 5 септември МЗХ не публикува анализ на движението на цените на дребно.