Има ли опасност от финансов балон в Япония?

05.04.2013 | 15:10
по статията работи: Петя Бързилска
"Ще бъдем бдителни за риска", заяви управителят на Централната банка на страната
Има ли опасност от финансов балон в Япония?

Управителят на Централната банка на Япония Харухико Курода омаловажи тревогите, че безпрецедентните парични стимули в японската икономика ще създадат ценови балони от финансови активи. Това става, въпреки че доходността на държавните облигации стигна рекордно ниски стойности, йената поевтиня, а японските акции поскъпнаха до няколкогодишни висини, пише „Ройтерс“.

Стойността на йената падна под 97 йени за долар в петък (5 април) за първи път от август 2009 г. насам. Това се случи ден след като Централната банка на Япония обяви, че ще инжектира 1,4 трлн. долара в японската икономика в рамките на по-малко от 2 години. Целта е излизане от продължаващата от около две десетилетия дефлация в страната.

Същевременно борсовият индекс Nikkei се покачи с 4,7%. Това допълни ръста от 2,2% от търговията в четвъртък (4 април). Показателят стигна най-високото си ниво от август 2008 г. насам.

От друга страна доходността по японските дългови ценни книжа се понижи с 12 базисни пункта и достигна рекордно ниското ниво от 0,315%.

"Ще бъдем бдителни за риска от балон. Не мисля, че има балон на пазарите на облигации и акции и не виждам в скоро време някакви образуващи се такива“, заяви Курода пред долната камара на японския парламент.

Според анализатори обаче стратегията на централната банкова институция да се достигне ниво на инфлация в рамките на 2% в следващите две години, за да се съживи икономиката, крие рискове. Токио обратно ще изкупува 7 трлн. йени (72 млрд. долара) облигации на месец. Размерът е еквивалентен на около 1,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. За сравнение, Федералният резерв на САЩ изкупува по 85 трлн. долара облигации на месец. Те обаче формират около 0,6% от БВП на Щатите.

По думите на Хироши Шираши, главен икономист от финансовата компания BNP Paribas Securities, има риск от появата на балон. Според него ако този тип изкупуване на активи проработи, то това ще се постигне чрез изкривяване на пазарите.

Поевтиняващата йена може да повлияе негативно на други азиатски страни-износители, тъй като има вероятност те да загубят конкурентоспособност. Това пък отваря идеята за обвинения към Япония, че скрито обезценява валутата си. В началото на тази година Токио подмина критиките за това, че агресивното наливане на ликвидност в икономиката от страна на Централната банка може да доведе до конкурентна девалвация (намаляване на валутния курс на съответната валутна парична единица спрямо другите валути) на йената.

От друга страна развиващите се икономии също биха проявили тревоги заради това, че може да настъпи евентуално изтичане на средства от страните им. Инвеститорите ще могат да заемат изгодно в йени и след това да инвестират средствата някъде другаде, пише още „Ройтерс“.

Милиардерите Джордж Сорос и Бил Грос, които управляват най-големия фонд за търговия с облигации в света, също предупредиха Централната банка на Япония, пише агенция „Блумбърг“.

По думите на Сорос, ако йената започне да поевтинява, което и става в момента, японците ще осъзнаят, че това ще продължи и ще решат да инвестират парите си някъде извън Япония. Според инвеститора тенденцията може лавинообразно да се засили.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...