Централната банка на Япония обяви днес (4 април), че ще започне агресивна програма на количествени облекчения* в японската икономика, информира „Маркет Уотч“.
Новоназначеният управител на институцията Харухико Курода започна 2-годишната си кампания за премахване на 15-годишната дефлация в третата по големина икономика в света. Централната банкова институция драматично ще увеличи предлагането на парични средства, като се опитва да стимулира икономическия растеж, предаде „Би Би Си“.
Сред основните мерки, които ще бъдат предприети, е увеличаване на изкупуването на държавни облигации, включително и дългосрочни дългови ценни книжа. При лихвени проценти, близки до нулата, изкупуването на японски държавни облигации и други активи бяха основният начин на Централната банка да стимулира икономиката и да спре постоянното намаление на цените, които подкопават икономическия растеж.
В момента целта на Токио е постигане на инфлационно равнище от 2%. Очаква се увеличаването на парите в обращение да повиши инфлацията.
Според много анализатори падащите цени обезкуражават потреблението, както и инвестициите на компаниите, което затваря Япония в кръговрат на муден растеж и последваща рецесия.
Пазарите остро реагираха на новината, обявена от Харухико Курода. Доларът поскъпна спрямо йената - от 92,90 до 94,46 йени за долар. Същевременно японските капиталови пазари реагираха положително на новината, като стигнаха до най-високите си нива от 2008 г. насам. Борсовият индекс Nikkei 225 се покачи с 2,2%.
В края на миналия месец стана ясно, че износът на Япония през февруари е намалял на годишна база, но доверието сред японските производители се подобрява за четвърти пореден месец.
*Монетарна политика, при която се увеличава количеството на парите в икономиката.