Какво всъщност се случва с икономиката на Великобритания?

12.08.2013 | 10:00
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
Марк Карни трябва да предприеме мерки, за да се справи с проблемите на икономиката
Какво всъщност се случва с икономиката на Великобритания?

Ако избирането на добър момент е дарба, то ръководителят на Централната банка на Великобритания има талант. Марк Карни, канадецът, който застана начело на Bank of England за следващите пет години, напусна дома си, за да се посвети на новата длъжност. Откакто пое контрол през юли, икономиката на страната като по чудо тръгна нагоре, пишат от списание „Иконъмист“.

До този момент решенията на Карти изглеждат безгрешни. Първата му голяма стъпка бе да не променя основния лихвен процент на страната, докато безработицата падне до 7% и се създадат 750 000 нови работни места. Този процес би трябвало да отнеме около три години. Макар и паундът първоначално да загуби част от стойността си, то това е сигурен ход за осигуряване на дълготраен ръст на икономиката.

Добро начало, но Карни е изправен пред друго голямо предизвикателство – да осигури средства на британските компании. Това се оказва и най-належащата трудност пред канадеца.

Скорошните публикувани данни сочат, че икономиката на Великобритания се възстановява. Проучвания показват, че потребителите пазаруват повече – важно за една държава, където потреблението отговаря за 70% от харченето. Други проучвания пък заключават, че строителството е във възход, а заедно с него и производството и услугите.

Позитивната вълна е подкрепена и от добрите новини покрай пазара за недвижими имоти. Цените се покачват в цялата страна, а разходите за ипотеките са по-ниски. Британци с голям първоначелен депозит биха могли да вземат заем с лихва от 1.5%. С по-ниски месечни вноски за погасяване, голяма част от доходите на хората са на разположение за харчене. Това е и обяснението на високите нива на потребление. Тъй като брокери на недвижими имоти, юристи и банкери представляват значителен процент от пазара за услуги, то това обяснява и защо мениджъри на компании са готови да влагат повече средства.

Въпросът е колко дълго ще продължи всичко това.

Лихвените проценти са един от потенциалните проблеми. С досегашните добри новини и очаквания за още такива, има множество запитвания кога основният лихвен процент ще се покачи. Факт е, че инфлацията в страната е над желаните 2%. Това води до мисълта, че покачване на лихвите е оправдано. Но когато инвеститорите започнат да се притесняват какво ще се случи, тогава се и покачват ипотечните лихви, както и тези по фирмените кредити. А Централната банка може дори да не е намекнала, че ще промени каквото и да било.

Това е и причината Марк Карни да сподели официално своята прогноза. Той ще запази основния лихвен процент на 0.5%, докато 750,000 души намерят работа. Чисто и просто! Според мнозина аналитици на пазара за работна ръка, това ще се случи около 2016 г.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...