Кипър - в центъра на кризата

18.03.2013 | 10:18
по статията работи: Петя Бързилска
Налогът върху банковите депозити предизвика общественото недоволство и буди въпроси за стабилността на еврозоната

европейските банки и „зловещ“ знак как се борави със спасителни пакети, заявиха от британската кредитна институция Barclays, цитирани ат агенция „Блумбърг“.

Според анализаторите от банката инвеститорите трябва да бъдат по-добре запознати с националните рамки, като взимат предвид, че Швейцария, Великобритания, Холандия и Германия са най-рискованите за облигационерите.

Според Barclays безпрецедентното решение за облагане на банковите депозити подчертава липсата на прогрес относно системата за гарантиране на депозитите в Европа. От друга страна според банката рискът от отлив на депозити от кипърската банкова система не е толкова голям заради сравнително добрата капитализация на сектора.

Миналия месец световно известният икономист Нуриел Рубини заяви при посещението си в София, че съществуват рискове за малките икономики като Кипър, които са "слабите звена" на еврозоната и за които е много важно да направят фискални и финансови реформи. Според него едно излизане на Кипър от еврозоната, е възможно, но няма да се отрази толкова зле на валутния съюз.

Решението на международните кредитори за включването на таксата върху депозитите срина цената на еврото, което поевтиня с 1,3% спрямо долара – стигна 1,2901 долара за евро. Общата европейска валута понижи стойността си спрямо йената с 1,9% до 122,24 йени за 1 евро. Еврото поевтиня и спрямо швейцарския франк – от 1,2275 франка за евро на 1,2178 франка за евро.

Спасителният пакет за Кипър ще бъде петият поред за страна-членка на еврозоната от началото на кризата през 2009 г. Според източници в европейската администрация спасителното финансиране може да стигне 100% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през 2020 г. През януари правителството на Кипър заяви, че спасителният пакет може да увеличи показателя дълг към БВП до близо 140% през 2014 г. Още в средата на миналата година се знаеше, че страната може да се нужда от кредит в размер на 10 млрд. евро.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...