Нуриел Рубини: България се нуждае от нов модел на растеж

27.02.2013 | 10:00
по статията работи: Петя Бързилска
"Няма опасност за валутния борд", каза световно известният икономист на пресконференция в София
Нуриел Рубини: България се нуждае от нов модел на растеж

България се нуждае от нов модел на растеж. Това каза световноизвестният икономист Нуриел Рубини по време на пресконференция пред журналисти в София. Рубини е професор от Нюйоркския университет и един от първите анализатори, предрекли световната финансова криза – още през 2006 г.

Според икономиста страната ни се нуждае от структурни реформи и продуктивни публични инвестиции, за да поддържа стабилен растеж. По думите на Рубини трябва да се инвестира в инфраструктура и в пазара на труда, като според него освен финансиране от Европейския съюз (ЕС) България може да си позволи да използва и фискалните си ресурси по един умен начин.

"Има място за стимули", каза още Рубини. Според него това, което липсва на България, е стабилен икономически растеж. Той говори за ръста на икономиката на страната ни през 2007-2008 г., но подчерта че тогава това не е бил стабилен растеж, защото е бил задвижен от инвестициите в недвижими имоти и др.

Рубини говори за фискалната стабилност на страната ни, малкия размер на задлъжнялост и добрата макроикономическа позиция на България. Според него обаче София в последните години е поддържала твърде ниски нива на бюджетен дефицит и е била твърде строга в програмата за бюджетни икономии. За разлика от други икономики, България не се нуждаеше от помощ от ЕС, фискалната стабилност помогна много, но безработицата е висока, каза още професорът от Нюйоркския университет. Според икономиста добрите ни финансови показали са позволили на страната ни да заеме дълг при по-ниска доходност за разлика от други страни в Европейския съюз.

"Няма опасност за валутния борд“, каза още Нуриел Рубини в отговор на въпрос на журналист дали в момента съществуват опасности за валутния борд в България. В тази връзка той говори за стабилната банкова система у нас, която се отличава с добра ликвидност и капиталова адекватност.

Що се отнася до политическата криза в България, според икономиста тя най-вероятно ще се отрази на стабилността на страната, но това е логично, тъй като където има политическа несигурност, инвеститорите и бизнесът са по-предпазливи. Рубини обаче подчерта, че България е демократична страна, а "при една демокрация хората могат да решават".

Нуриел Рубини говори също и за опасностите пред растежа на еврозоната. Той остава скептичен за икономическия растеж на страните от валутния съюз, но според него през 2013 г. няма опасност Гърция да излезе от еврозоната, каквото предположение е изказал миналата година. Рубини заяви, че е по-важно големите икономики като Гърция, Испания и Италия да останат във валутния съюз. Съществуват обаче рискове за малките икономики като Кипър, които са "слабите звена" на еврозоната и за които е много важно да направят фискални и финансови реформи.

Нуриел Рубини каза още, че вижда положителни тенденции в развитието на развиващите се икономики - тези от Латинска Америка и Азия.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...