Колко ще ни излязат учебниците "втора ръка"?

16.09.2013 | 15:45
по статията работи: Екип на Econ.bg
Закупуването на употребявани учебници спестявало на родителите 30-40% от цената на оригиналния комплект
Колко ще ни излязат учебниците "втора ръка"?

Автори: Симеон Досев и Теодора Пенева.

С настъпването на първия учебен ден подготовката на учениците продължава да тече с пълна сила. По данни на Министерство на образованието и науката днес (16 септември) в класните стаи влизат 755 674 ученици, от които почти 64 000 са първокласници. Книжарниците и магазините, предлагащи учебници са пълни. Да се закупи всичко необходимо обаче изисква сериозна инвестиция от страна на родителите въпреки факта, че задължителните учебници за учениците до 7 клас се осигуряват от МОН. Родителите често са принудени да правят икономии, купувайки учебници на старо, вместо нови, или използвайки различни ученически пособия, като раници, несесери и др. повече от една година.

Цената на един учебник "втора ръка" варира – както изкупната, така и продажната стойност. Тя се определя от състоянието, в което учебникът пристига. Ако е добре запазен, се заплаща и съответно продава на по-висока стойност, отколкото, ако е захабен. При изкупуването се пишат договори за покупко-продажба и определената сума се изплаща. "Печалбата се формира от разликата при изкупуването и продажбата и след като са изплатени всички разходи, заплати, наеми, консумативи и т.н. Хората, които се занимават с това, са добре обучени и знаят кои са актуалните учебници”, обясни Гергана Спасова, представител на една от големите борси за учебници в страната, намираща се в Пловдив.

Един комплект учебници „втора ръка” струва средно около 60 лева, като зависи от класа, в който е ученика, и от учебното заведение. Сметката изключва учебниците по езиците, които допълнително оскъпяват комплекта и невинаги могат да се намерят втора употреба. Все пак дори приблизителната осреднена цена на пълния пакет учебници трудно се изчислява до настъпването на самата учебна година, тъй като много често издателствата променят цените в рамките на летните месеци – дори през септември, обясни още Спасова.

Повечето от хората съчетават купуването на стари издания с продаването – за своите използвани учебници те получават от 30 до 50% от търговската им стойност. Ако изберат този бартерен вариант, в крайна сметка доплащат само изчислената разлика между новите и старите издания. Същевременно закупуването на употребявани учебници спестява на родителите 30-40% от цената на оригиналния комплект.

Не е трудно да се установи, че услугата е много разпространена в цялата страна. Пловдивската борса оперира още в Карлово, Пазарджик и Асеновград. Аналогични борси има в София и в повечето големи градове.

Същевременно изкупуването на стари издания е услуга, която предлагат много книжарници, чиято основна дейност е друга. В добавка покупко-продажбата на стари учебници е достъпна и чрез множество онлайн базирани платформи.

"Освен това се правят колективни заявки от училище към складовете и издателствата, като те им дават търговска отстъпка, което не в полза на дънакоплатеца, губи се данък печалба и ДДС”.

Пълна подготовка

За един родител закупуването на учебници е едва първата стъпка от неговата подготовка за училище. Дългите списъци се запълват до самото начало на годината (дори и след него) и включват разнообразни покупки - от пособия до дрехи, плюс незаобиколимия разход за раница.

Сумите, които родителите трябва да отделят за първия учебен ден, варират, обясняват от книжарниците. Трудно обаче нормалната подготовка може да излезе под 80-100 лв., при това само за необходимите пособия - в това число тетрадки, химикалки, несесери и д р. Те варират в ценово отношение и "има по нещо за всеки". По-заможните родители могат да отделят повече - 200-300 лв., смятат търговците. Горна граница обаче няма.

По думите на търговците най-голямо е търсенето на учебни пособия при учениците от първи и седми клас, на които в края на годината им предстои външно оценяване. При абитуриентите и по-големите ученици засилването на интереса се забелязва през месец април, а не в началото на учебната година.

Междувременно предварително проучване на небанкова финансова институция показа, че средният разход на семействата за подготовка на първокласник е около 300 лева. Според други данни пък, средствата, които родителите отделят за първолаците, са средно по 380 лева на ученик.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...