300 български компании имат търговски отношения със страни от Третия свят. Това сочи доклад на Центъра за икономическо развитие (ЦИР).
Става въпрос за държави като Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Албания, Украйна, Армения, Азербайджан, Молдова, Йордания, Узбекистан, Казахстан, Египет, Виетнам и други.
Търговският обмен между България и тези страни включва инвестиционни стоки, както и продукти като например медицински изделия, детергенти, батерии, кабели и други.
Българските инвестиции в развиващите се страни са сравнително малки като обем - около 20% от чуждите инвестиции на страната ни. 75% от тях отиват към държавите от Балканския регион и черноморските страни. Българските частни фирми инвестират най-вече в Сърбия и Македония. Така например родните инвестиции осигуряват 10 000 работни места в Сърбия.
Българските частни инвеститори участват в приватизаци на чужди компании, в смесени дружества, както и в изграждането на нови предприятия.
Най-големите български инвеститори в страни, които участват в Официалната помощ за развитие*, са Каолин, Приста ойл, Монбат и Софарма.
Някои родни банки подпомагат българските компании за разширяване на търговските отношения с развиващите се страни. Правителството обаче също трябва да изиграе своята роля в двустранните отношения, се посочва в доклада.
Вместо да затваряме дипломатическите си представителства в държави като Либия, Египет, Ирак, Йемен, бившите съветски републики в Централна Азия, трябва са засилим връзките си с тях оглед на по-интензивна търговия.
Освен това диалогът между правителството и бизнеса трябва да се активизира и двете страни да хармонизират целите си относно търговията, смятат още от ЦИР.
* Помощ, предоставена от правителствата на развитите държави на по-бедни страни. Дарението се прави директно или чрез посредничеството на международни организации, например Световната банка.