"Цената на тока, първокласниците и майчинските не са най-важните неща – с тях или без тях, нищо особено няма да се промени в страната ни", твърди икономистът Лъчезар Богданов, цитиран от агенция "Фокус”.
„По-важното е довършването на планирането на следващия програмен период за разходване на еврофондовете и промени в приходната администрация”, допълни Богданов, като уточни, че тези мерки са краткосрочни.
По думите му, продължава да има чисто технически административни проблеми, причинени от въвеждане на нови системи за работа, които пречат на бизнеса да се развива.
„Дългосрочните мерки са много сериозни предизвикателства, едно от които е пазарът на труда, който е свързан и с образованието в България както на ниво висше и професионално, така и базовата грамотност”, каза още Лъчезар Богданов.
По думите му, ефективността на някои публични системи, като здравеопазването, има нужда от промени. Трябва да се промени и начинът, по който се инвестира в публична инфраструктура: пътища, пристанища, водоснабдяване, канализация.
Има и такива мерки, които не са пряко насочени към нещо конкретно, но те са условие, без които не може да се развива бизнесът и икономиката ни: валутен борд и перспектива за влизане в еврозоната, посочи икономистът.
По думите му, България е длъжна да си присъедини към еврозоната, защото в договора ни за присъединяване към ЕС има клауза, че ще станем член и на еврозоната. Въпросът е кога и как.
„Съдебната система трябва да работи по-добре за процедурите, които обслужват бизнеса и стопанските отношения. Тук има голяма нужда от промяна, но това не стои като приоритет. Според мен би трябвало да е приоритет”, допълни Богданов.