Вероятността от поскъпване на тока е голяма. Това заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Евгения Харитонова.
Пред "Нова телевизия" тя каза още, че от въгледобивно предприятие "Мини Марица изток" искат поскъпване на въглищата. Все пак Харитонова не прогнозира категорично увеличение на цената на тока.
Цената за пренос на електроенергия се определя от ДКЕВР и в нея се включват разходите за поддръжка на електропреносната мрежа. Към нея се добавят и така наречената "кафява" и "зелена" добавка, уточни председателят на енергийния държавен егулатор, пише iNews.bg.
До следващата Народно събрание (НС) ДКЕВР не може да намали зелената добавка, уточни Харитонова. "Ако Комисията направи това, това ще бъде закононарушение", поясни още шефът на ДКЕВР. Вчера Хаританова също заяви, че "зелената" добавка в енергийния микс е определена от Комисията в съответствие със закона и не може да бъде отменена, защото ще бъде закононарушение.
До 1 юли министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев е наредил на Националната електрическа компания (НЕК) да не начислява цена за пренос на "кафявата" енергия,
но това според Харитонова нямало да помогне. "Тези разходи, които НЕК е претърпял, ще трябва да бъдат компенсирани. От 34-те лева ще паднат 6 лева”, допълни тя. Сумата е скочила
след 2009 година.
На този етап няма как да не плащаме на Брикел, тъй като компанията е когенерация. Бобовдол пък поддържа мощността на Югозападна България и затова е необходимо поне 1 блок да работи. "Марица” 3 не е
от съществено значение за енергийната система, смята Харитонова. Според нея либерализацията на пазара не е панацея в този момент: "Панацея е, когато хората имат достатъчно средства
и могат да избират”, смята тя.
Припомняме, че според КНСБ "Мини Марица изток" има да получава около 70 млн. лева от централите за въглища, като от тази сума 40 млн. лв. са на американската ТЕЦ "Марица изток 3".
В края на миналата седмица пък стана ясно, че Електроенергийният системен оператор (ЕСО) ще наложи ограничение на производството на електрическа енергия. Това се отнася за всички производители в страната – от фотоволтаични електроцентрали, през водноелектрически централи, АЕЦ до топлофикационни и заводски централи с комбиниран цикъл на производство. Същевременно прокуратурата направи множество разкрития за злоупотреби и нередности в енергетиката на всички нива. Проверката е установила, че ДКЕВР е действала като неефективен контролен орган.
В края на март пък Асен Василев заяви, че служебното правителство ще се опита да постигне промени в условията на дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия. Дългосрочните договори с ТЕЦ „Марица Изток 1“ и с „Марица 3“ и таксата за производство на енергия от възобновяеми източници (така наречената „зелена“ добавка) се посочват като основните причини токът у нас да е скъп.