Отчет на БНБ за първото шестмесечие на 2005 г.

26.10.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Ико­но­ми­чес­ки­ят рас­теж в Бъл­га­рия се ус­ко­ри до 6.2% през пър­ва­та по­ло­вина на 2005 г. Най-го­лям при­нос за рас­те­жа имат пот­ре­би­тел­с­ки­те раз­хо­ди на до­ма­кин­с­т­ва­та и ин­вес­ти­ци­и­те в ос­но­вен ка­пи­тал. Ек­с­пор­т­на­та ак­тив­ност на про­миш­ле­ност­та съ­дейс­т­ва за на­рас­т­ва­не на из­но­са с ви­со­ки ре­ал­ни тем­по­ве. Про­из­во­ди­тел­ност­та на тру­да в про­миш­ле­ност­та про­дъл­жа­ва да се по­доб­ря­ва, съ­че­та­но с уме­ре­но на­рас­т­ва­не на ра­бот­на­та зап­ла­та, в ре­зул­тат на ко­е­то се за­паз­ва кон­ку­рен­тос­по­соб­ност­та на про­из­веж­да­ни­те у нас сто­ки.

При­то­кът от 1569 млн. ев­ро на ре­сур­си по фи­нан­со­ва­та смет­ка на пла­теж­ния ба­ланс над­ви­ша­ва де­фи­ци­та по те­ку­ща­та смет­ка (1371.9 млн. ев­ро) и фор­ми­ра из­ли­шък от 589.8 млн. ев­ро по об­щия ба­ланс за по­лу­го­ди­е­то. Па­зар­на­та стой­ност на брут­ни­те меж­ду­на­род­ни ва­лут­ни ре­зер­ви в края на юни 2005 г. дос­тиг­на 7.46 млрд. ев­ро, ко­е­то спря­мо края на 2004 г. пред­с­тав­ля­ва на­рас­т­ва­не с 605 млн. ев­ро, или 8.8%. До­хо­дът от ва­лут­ни­те ре­зер­ви на БНБ през пър­ви­те шест ме­се­ца на 2005 г. е 122.02 млн. ев­ро, а до­ход­ност­та на ак­ти­ви­те за периода е 1.78%.

Па­рич­ни­те аг­ре­га­ти на­рас­т­ват с ви­со­ки тем­по­ве, от­ра­зя­вай­ки за­си­ле­но­то вът­реш­но тър­се­не на па­ри и кре­ди­ти, сти­му­ли­ра­но от бла­гоп­ри­ят­на­та ико­но­ми­чес­ка сре­да в стра­на­та, а уве­ли­че­ни­е­то на де­по­зи­ти­те и кон­ку­рен­ци­я­та меж­ду бан­ки­те са ус­ло­вия за раз­ши­ря­ва­не на кре­ди­ти­ра­не­то от стра­на на бан­ко­ва­та сис­те­ма. Ви­со­ки­те тем­по­ве на при­раст на взе­ма­ни­я­та от неп­ра­ви­тел­с­т­ве­ния сек­тор бя­ха при­чи­на от на­ча­ло­то на те­ку­ща­та го­ди­на БНБ да пред­п­ри­е­ме до­пъл­ни­тел­ни мер­ки за ог­ра­ни­ча­ва­не на кре­дит­ния риск. От ап­рил 2005 г. вле­зе в си­ла про­мя­на в На­ред­ба № 21 на БНБ, чрез ко­я­то за бан­ки­те с най-аг­ре­сив­на кре­дит­на по­ли­ти­ка се въ­ве­до­ха до­пъл­ни­тел­ни ЗМР, рав­ни на двой­ния раз­мер на пре­ви­ше­ни­е­то над за­ло­же­но­то в на­ред­ба­та три­ме­сеч­но на­рас­т­ва­не на об­щия раз­мер на кре­ди­ти­те, от­чи­та­но на ба­за сред­нод­нев­ни­те обе­ми. Из­ме­не­ни­я­та в На­ред­ба № 8 бя­ха на­со­че­ни към из­к­люч­ва­не от ка­пи­та­ло­ва­та ба­за на те­ку­ща­та пе­чал­ба и въ­веж­да­не на еже­ме­се­чен пе­ри­од на от­чи­та­не на ка­пи­та­ло­ва­та адек­ват­ност. През пър­ва­та по­ло­ви­на на 2005 г. бя­ха пре­ци­зи­рани и над­зор­ни­те изис­к­ва­ния към бан­ки­те за прек­ла­си­фи­ци­ра­не в по-нис­ко­рис­ко­ва гру­па на прес­т­рук­ту­ри­ра­ни по­зи­ции по На­ред­ба № 9 за оцен­ка и кла­си­фи­ка­ция на рис­ко­ви­те ек­с­по­зи­ции на бан­ки­те и за фор­ми­ра­не на про­ви­зии за за­гу­би от обез­цен­ка. Ус­ло­вие за то­ва е прес­т­рук­ту­ри­ра­на­та по­зи­ция да от­го­ва­ря на кри­те­ри­и­те за по-нис­ко­рис­ко­ва­та гру­па в про­дъл­же­ние най-мал­ко на шест ме­се­ца. С цел на­ма­ляване на ва­лут­ния риск в бан­ко­ва­та сис­те­ма в На­ред­ба № 21 бя­ха при­е­ти про­ме­ни, за­ся­га­щи ва­лут­на­та струк­ту­ра на ре­зер­ви­те. В съ­от­вет­с­т­вие с тях ев­ро­то ста­на един­с­т­ве­на­та чуж­дес­т­ран­на ва­лу­та, в ко­я­то бан­ки­те мо­гат да под­дър­жат ре­зер­вен ак­тив по смет­ка, и от­пад­на ог­ра­ни­че­ни­е­то с чуж­дес­т­ран­на ва­лу­та да мо­гат да се пок­ри­ват са­мо ре­зер­ви­те, дъл­жи­ми вър­ху де­по­зит­на­та ба­за във ва­лу­та.

Мер­ки­те на БНБ за ог­ра­ни­ча­ва­не рас­те­жа на кре­ди­та за­поч­на­ха да да­ват очак­ва­ни­те ре­зул­та­ти през вто­рото три­ме­се­чие и тем­път на го­ди­шен при­раст на взе­ма­ни­я­та от неп­ра­ви­тел­с­т­ве­ния сек­тор се за­ба­ви до 41.8% в края на юни в срав­не­ние с 48.7% в края на 2004 г. Ка­чес­т­во­то на ак­ти­ви­те на тър­гов­с­ки­те бан­ки през пър­ва­та по­ло­ви­на на 2005 г. е доб­ро. По­ка­за­те­лят за въз­в­ръ­ща­е­мост на сред­ни­те ак­ти­ви (ROA) дос­тиг­на 2.06%, а въз­в­ръ­ща­е­мост­та на ка­пи­та­ла (ROE) е 21.74%. Ка­пи­та­ло­ва­та по­зи­ция на сис­те­ма­та е с тен­ден­ция към по­доб­рява­не ­ ни­во­то на по­ка­за­те­ля за об­ща­та ка­пи­та­ло­ва адек­ват­ност в края на юни бе­ше 16.66% при 16.58% в края на 2004 г.

За първи път през пос­лед­ни­те пет го­ди­ни след при­ла­га­не на се­рия от пос­ле­до­ва­тел­ни над­зор­ни мер­ки бе­ше от­не­та ли­цен­зи­я­та на тър­гов­с­ка бан­ка (МБТР) по­ра­ди неп­ла­те­жос­по­соб­ност. Зат­ва­ря­не­то на та­зи бан­ка не се от­ра­зи на бан­ко­ва­та сис­те­ма по­ра­ди из­к­лю­чи­тел­но нис­кия й па­за­рен дял.

При уп­рав­ле­ни­е­то на лик­вид­ност­та си тър­гов­с­ки­те бан­ки из­пол­з­ва­ха ак­тив­но тър­го­ви­я­та на меж­ду­бан­ко­вия па­ри­чен па­зар, ка­то през пър­ва­та по­ло­ви­на на 2005 г. об­щи­ят обем на сдел­ки­те на­рас­на с 56.1% спря­мо съ­щия пе­ри­од на пред­ход­на­та го­ди­на. Въ­веж­да­не­то на ин­дек­са ЛЕОНИА през де­кем­в­ри 2004 г. пос­лу­жи ка­то ос­но­ва за про­мя­на на ме­то­ди­ка­та, по ко­я­то се из­чис­ля­ва раз­ме­рът на ос­нов­ния лих­вен про­цент. Съ­щес­т­вен при­нос за по-ефек­тив­но­то уп­рав­ле­ние на лик­вид­ност­та на тър­гов­с­ки­те бан­ки има RINGS ­ сис­те­ма­та за бру­тен се­тъл­мент в ре­ал­но вре­ме, уп­рав­ля­ва­на от БНБ. През пър­во­то по­лу­го­дие през RINGS са из­вър­ше­ни 347 908 пла­ща­ния за 77 026 м­л­­н. л­в. Спря­мо пър­ва­та по­ло­ви­на на 2004 г. сред­нод­нев­ни­те стой­нос­ти на­рас­т­ват с 41.5% при броя на пла­ща­ни­я­та, а при су­ма­та на пла­ща­ни­я­та ­ с 30.4%. Дан­ни­те по­каз­ват тен­ден­ция към засиле­но из­пол­з­ва­не на сис­те­ма­та за пре­во­ди в ре­ал­но вре­ме до­ри и за тран­с­фе­ри на по-мал­ки су­ми.

БНБ осъ­щес­т­вя­ва над­зор­ни фун­к­ции вър­ху пла­теж­ни­те сис­те­ми с цел по­доб­ря­ва­не на тях­на­та на­деж­д­ност и ефек­тив­ност и ог­ра­ни­ча­ва­не на сис­тем­ния риск. Из­вър­ше­ни са над­зор­ни про­вер­ки на сис­те­ма­та за об­с­луж­ва­не на кли­ен­т­с­ки пла­ща­ния, ини­ци­и­ра­ни за из­пъл­не­ние в оп­ре­де­лен мо­мент (БИ­СЕ­РА); сис­те­ма­та за об­с­луж­ва­не на пла­ща­ния по опе­ра­ции с бан­ко­ви кар­ти на те­ри­то­ри­я­та на стра­на­та (БО­РИ­КА); сис­те­ма­та за об­с­луж­ва­не на пла­ща­ния по сдел­ки с дър­жав­ни цен­ни кни­жа (ССДЦК) и сис­те­ма­та за об­с­луж­ва­не на пла­ща­ния по сдел­ки с без­на­лич­ни цен­ни кни­жа (Цен­т­ра­лен де­по­зи­тар). Ре­зул­та­тът от те­зи про­вер­ки по­ка­за ви­со­ка сте­пен на съ­от­вет­ствие на те­зи сис­те­ми с меж­ду­на­род­ни­те стан­дар­ти и прак­ти­ка.

През пър­ва­та по­ло­ви­на на 2005 г. прик­лю­чи про­даж­ба­та на 63.76% от ак­ци­и­те на БНБ в Ед­но­лич­но ак­ци­о­нер­но дру­жес­т­во "Бан­ко­ва ор­га­ни­за­ция за раз­п­ла­ща­ния с из­пол­з­ва­не на кар­ти (БО­РИ­КА)" на 25 тър­гов­с­ки бан­ки.

Важ­но съ­би­тие през пър­ва­та по­ло­ви­на на го­ди­на­та е под­пис­ва­не­то на 25 ап­рил 2005 г. на До­го­во­ра за при­съ­е­ди­ня­ва­не на Ре­пуб­ли­ка Бъл­га­рия и Ру­мъ­ния към Ев­ро­пей­ския съ­юз. С под­пис­ва­не­то на До­го­во­ра за при­съ­е­ди­ня­ва­не уп­ра­ви­те­лят на БНБ по­лу­чи ста­тут на наб­лю­да­тел в Ге­не­рал­ния съ­вет на ЕЦБ, а пред­с­та­ви­те­ли на бан­ка­та имат пра­во да учас­т­ват ка­то наб­лю­да­те­ли в два­на­де­сет ко­ми­те­та на Ев­ро­пейс­ка­та сис­те­ма на цен­т­рал­ни­те бан­ки (ЕСЦБ) и ра­бот­ни гру­пи към тях. По­ли­ти­ка­та и дей­ност­та на Бъл­гар­с­ка­та на­род­на бан­ка, свър­за­ни с въп­ро­си­те на ев­ро­пейс­ка­та ин­тег­ра­ция, се на­соч­ват ве­че към под­го­тов­ка­та за член­с­т­во в ЕСЦБ.

Важ­на част от под­го­тов­ка­та за бъ­де­що член­с­т­во на БНБ в ЕСЦБ са при­е­ма­не­то на не­об­хо­ди­ма­та за­ко­но­да­тел­на и нор­ма­тив­на уред­ба, из­г­раж­да­не­то на ин­фор­ма­ци­он­на сре­да, ин­с­ти­ту­ци­о­на­лен и ад­ми­нис­т­ра­ти­вен ка­па­ци­тет. С при­е­тия през яну­а­ри 2005 г. За­кон за из­ме­не­ние и до­пъл­не­ние на За­ко­на за Бъл­гар­с­ка­та на­род­на бан­ка се пос­тиг­на пъл­но съ­от­вет­с­т­вие на за­ко­на с изис­к­ва­ни­я­та на До­го­во­ра за съз­да­ва­не на ев­ро­пейс­ка­та об­щ­ност и Ус­та­ва на Ев­ро­пейс­ка­та сис­те­ма на цен­т­рал­ни­те бан­ки и Ев­ро­пейс­ка­та цен­т­рал­на бан­ка и се га­ран­ти­ра пъл­но­цен­ното фун­к­ци­о­ни­ра­не на БНБ ка­то цен­т­рал­на бан­ка в Ев­ро­пейс­ка­та сис­те­ма на цен­т­рал­ните бан­ки. През март На­род­но­то съб­ра­ние прие За­кон за па­рич­ни­те пре­во­ди, елек­т­рон­ни­те пла­теж­ни ин­с­т­ру­мен­ти и пла­теж­ни­те сис­те­ми, с ко­е­то бя­ха из­пъл­не­ни ан­га­жи­мен­ти­те, по­е­ти в пре­го­вор­ния про­цес с ЕС, за хар­мо­ни­зи­ра­не на бъл­гар­с­ко­то с ев­ро­пейс­ко­то за­ко­но­да­тел­с­т­во в об­ласт­та на пла­теж­ни­те и се­тъл­мент-сис­те­ми, а през ап­рил УС на БНБ прие На­ред­ба № 13 за при­ла­га­не­то на меж­ду­на­ро­ден но­мер на бан­ко­ва смет­ка (IBAN) и за банко­ви­те ко­до­ве.

През ап­рил УС на БНБ прие План за дейс­т­вие (Път­на кар­та), в кой­то яс­но са по­со­че­ни ос­нов­ни­те ан­га­жи­мен­ти на БНБ и съ­от­вет­ни­те й струк­тур­ни зве­на до края на 2009 г., свър­за­ни с член­с­т­во­то в ЕСЦБ, и са фор­му­ли­ра­ни не­пос­ред­с­т­ве­ни­те за­да­чи и дей­нос­ти, ко­и­то тряб­ва да бъ­дат осъ­щес­т­ве­ни с ог­лед под­го­тов­ка­та на бан­ка­та за то­ва член­с­т­во. Пла­нът за дейс­т­вие по­соч­ва кон­к­рет­ни­те сро­ко­ве, в ко­и­то БНБ тряб­ва да из­пъл­ни очер­та­ни­те ан­га­жи­мен­ти и пла­ни­ра не­об­хо­ди­ми­те ре­сур­си за ус­пеш­но­то ин­тег­ри­ра­не на БНБ в ЕСЦБ.

Двус­т­ран­ни­те спо­ра­зу­ме­ния за сът­руд­ни­чес­т­во на БНБ с Френ­с­ка­та и Хо­лан­д­ска­та цен­т­рал­на бан­ка имат за ос­нов­на цел усъ­вър­шен­с­т­ва­не ор­га­ни­за­ци­я­та и опе­ра­ци­и­те на БНБ с ог­лед при­веж­да­не­то им в съ­от­вет­с­т­вие с образците на най-доб­ра прак­ти­ка, съ­щес­т­ву­ва­щи в на­ци­о­нал­ни­те цен­т­рал­ни бан­ки ­ член­ки на ЕСЦБ. По­ве­че от 20 ек­с­пер­ти от БНБ взе­ха учас­тие в ор­га­ни­зи­ра­ни­те в рам­ки­те на двус­т­ран­ни­те спо­ра­зу­ме­ния се­ми­на­ри и ек­с­пер­т­ни по­се­ще­ния в об­ласт­та на бан­ко­вия над­зор, ка­со­ви­те опе­ра­ции, уп­рав­ле­ни­е­то на ва­лут­ни­те ре­зер­ви, ико­но­ми­чес­ки­те из­с­лед­ва­ния и прог­но­зи.

В от­че­та на БНБ за пе­ри­о­да яну­а­ри ­ юни 2005 г. са пред­с­та­ве­ни из­чер­па­тел­но дей­нос­ти­те на бан­ка­та, свър­за­ни с из­пъл­не­ни­е­то на ос­нов­на­та й цел и за­да­чи в съ­от­вет­с­т­вие със За­ко­на за БНБ, как­то и от­че­ти за дей­ност­та на Цен­т­рал­ния кре­ди­тен ре­гис­тър, меж­ду­на­род­на­та й дей­ност, ста­тис­ти­чес­ка­та и из­с­ле­до­ва­тел­с­ка­та дей­ност, раз­ви­ти­е­то на ин­фор­ма­ци­он­на­та ин­ф­рас­т­рук­ту­ра, чо­веш­ки­те ре­сур­си, уп­рав­ле­ни­е­то на соб­с­т­ве­ност­та, вът­реш­ния одит и из­пъл­не­ни­е­то на бю­д­же­та на БНБ.

Отчетът е приет от УС на БНБ на 29 септември 2005 г. и е публикуван на интернет страницата на банката (www.bnbank.org), раздел Публикации, Периодични публикации.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...